Rodzaje klientów – czyli jak obsługiwać różne osobowości?

Zadowoleni klienci stanowią klucz do sukcesu każdego biznesu, ale praca z ludźmi nie należy do najprostszych. Dobry przedsiębiorca powinien poznać odpowiedzieć na pytanie: Jak pozyskiwać i zadowalać ludzi o skrajnie rożnych osobowościach?

Rodzaje klientów

Poznanie i zdefiniowanie rodzajów ludzkiej osobowości od zawsze zaprzątało głowy naukowców i psychologów.  Szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung sformułował przed laty tezę wyznaczającą wymiary ludzkiej osobowości. Praca Junga okazała się być ponadczasowym dziełem, w oparciu o które dziś scharakteryzować możemy typy klientów przypisując kolory właściwe ich charakterystyce.

Klient niebieski – Klient Analityk

Ten typ osobowości charakteryzuje ostrożność, precyzja, rozwaga, dociekliwość oraz formalny sposób komunikacji – nie, nie będzie wchodzić z Tobą w bliskie interakcje. Klientami niebieskimi stają się osoby o introwertycznym usposobieniu, dysponujące techniczną wiedzą, zatem do komunikacji z nimi należy się merytorycznie przygotować. Niebiescy są perfekcjonistami i nie zależy im na czasie, lecz na jakości zamówienia. Są ludźmi głodnymi informacji, zatem bądź pewny, że przeczytają wszystkie instrukcje, w których doszukiwać się będą nieścisłości. Udana współpraca z niebieskim klientem opiera się na dostarczeniu mu dużej ilości precyzyjnych danych oraz wspólnej analizie dostępnych alternatyw. Musisz pokazać się jako fachowiec w swojej dziedzinie, a także uzbroić się w cierpliwość – klienta niebieskiego lepiej nie poganiać.

Klient zielony – Klient siła spokoju

Klientami zieloni są również introwertycy, jednakże są oni znacznie różni od klientów niebieskich ponieważ są to ludzie z reguły odprężeni, godni zaufania, cierpliwi, oraz współczujący. Niestety charakteryzuje ich także upór. Zieloni zorientowani są na bezpieczeństwo zakupu i raczej wiedzą czego nie chcą kupić niż to czego faktycznie potrzebują. Wymagają zainteresowania, cenią sobie atmosferę współpracy, szczerość oraz brak pośpiechu. Musisz przygotować się na fakt, iż klienci zieloni wolą słuchać niż mówić, gdy nie sprostasz ich oczekiwaniom po prostu zrezygnują z zakupu ale oszczędzą Ci krytycznych komentarzy. Zatem gdy wczujesz zielonego klienta bądź autentyczny i stwarzaj wrażenie, że wspólnie dokonujecie decyzji zakupowej. Pamiętaj, że raz pozyskany zielony klient prawdopodobnie stanie się Twoim stałym klientem.

Klient czerwony – Klient Pan

Czyli klient wysoce roszczeniowy, zdecydowany i zorientowany na cel, którego jest pewien. Są to osobowości zdecydowanie ekstrawertyczne i szybko działające. Do sklepu wchodzą na chwilę i jeśli Twoje produkty nie zrobią na nich wrażenia po prostu wyjdą i prawdopodobnie już nie wrócą. Klient czerwony oczekuje od Ciebie konkretów i szybkiego działania.  Jeśli natychmiast przedstawisz mu dostępne opcje, z pewnością doceni Twoje kompetencje. Ten typ człowieka lubi poczucie władzy i świadomość, że to on podejmuje decyzje, nie nagabuj tylko sprawnie dostarczaj informacji „Pan” sam zdecyduje.

Klient żółty – Klient Hurra

W tym wypadku mamy do czynienia z ekstrawertykami, których nie interesują techniczne szczegóły. Są to ludzie z natury entuzjastyczni, wygadani i towarzyscy.  Dla nich liczy się przede wszystkim pozytywna atmosfera, dlatego z pewnością będą próbować nawiązać bliższe relacje i Twoja otwartość niewątpliwie sprawi im przyjemność. Klient żółty od sprzedawcy oczekuje równego sobie entuzjazmu i chętnie zejdzie na prywatne tematy. Pamiętaj klient żółty w żadnym wypadku nie może poczuć się znudzony! Komunikacja z nim wymaga od Ciebie personalnego zaangażowania, a jego wybory docenienia.

Podsumowując grono Twoich obecnych oraz potencjalnych klientów składa się z różnych ludzi o różnych osobowościach. Jednakże musisz wiedzieć, że żaden człowiek nie jest w 100% przedstawicielem konkretnego typu klienta. Zazwyczaj ludzka osobowość stanowi kompilację kilku typów, z których jeden będzie dominujący. Twoim zadaniem jest prawidłowe rozpoznanie przeważającego charakteru i sprostanie jego potrzebom w trakcie komunikacji oraz budowania długotrwałych relacji. Powodzenia! 😊

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: