Jakie PKD dla sklepu internetowego? - poradnik dla startujących ze sprzedażą przez internet.

Uruchamiając sklep internetowy musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później niezbędne będzie rozpoczęcie działalności gospodarczej. Istniej w Polsce co prawda pojęcie działalności nierejestrowanej, jednak limit na takiej działalności jest dość niski, ponieważ wynosi 50% kwoty minimalnej, co daje nam w 2021 roku maksymalne przychody na poziomie 1400 zł. W Codariusie wierzymy, że z naszymi sklepami już od pierwszych miesięcy będziesz generował większe zyski, dlatego zakładamy, że od początku potrzebujesz zarejestrowanej działalności gospodarczej. A do tego niezbędny jest wybór kodu PKD.

Co to jest kod PKD?

Założenie jakiejkolwiek formy działalności gospodarczej w Polsce wiąże się ze zdeklarowaniem charakteru tej działalności. Służą do tego tak zwane kody PKD czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności, która to jest przyjętą w Polsce klasyfikacją służącą do scharakteryzowania tego, czym zajmują się firmy.  W Polskiej Klasyfikacji Działalności, wszystkie legalne obszary, w ramach których można prowadzić firmę są sklasyfikowane za pomocą składających się z pięciu znaków kodów. I tak dla przykładu produkcja odzieży roboczej posiada kod 14.12.Z, a działalność agencji reklamowych 73.11.Z.

Podanie prawidłowych dla Twojej działalności kodów PKD jest niezbędne w momencie rejestracji działalności gospodarczej bez względu na jej formę prawną (czyli to, czy zamierzasz działać jako jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka prawa handlowego). Nie oznacza to, że obszarów działalności nie wolno rozszerzać – w zależności od potrzeb, można do CEiDG bądź KRS dodawać kolejne kody PKD, jeśli nasz biznes zwiększa obszar działalności.

Jakie PKD dla sklepów internetowych wybrać?

Polska Klasyfikacja Działalności, w dość specyficzny sposób podchodzi zarówno do sprzedaży w ogóle, jak i sprzedaży przez internet. Istniej kod PKD, który jest związany stricte z handlem w sieci – to 47.91.Z czyli sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Nie oznacza to jednak, że kod ten zawsze będzie adekwatny. Niestety nie obejmuje on sprzedaży części i akcesoriów samochodowych (45.31.Z) oraz motocyklowych (45.32.Z).

Warto podkreślić, że wspomniany wyżej kod PKD 47.91.Z obejmuje swoim zakresem zarówno sprzedaż produktów fizycznych, jak i cyfrowych. Sprawdzi się więc, jeśli prowadzimy sklep internetowy, sprzedajemy na Allegro czy Amazonie, ale też jeśli sprzedajemy produkty cyfrowe, takie jak na przykład e-booki.

PKD dla sklepu internetowego – w jakiej branży działasz?

Czy kod PKD 47.91.Z zamyka nam temat sprzedaży przez internet? Niestety, jak to często bywa w przepisach prawnych – nie. Rejestrując działalność gospodarczą, mamy obowiązek podawać jak najdokładniejszy kod PKD, tak aby w sposób kompletny opisać charakterystykę naszej działalności. Dlatego też podając kody PKD, należy oprócz podstawowego dodać jeszcze kolejne kody, związane z branżą, w której działamy.

Ciężko wymieniać tutaj wszystkie możliwe przypadki – biorąc pod uwagę najczęstsze branże, z jakimi mamy do czynienia wśród naszych klientów możesz zapamiętać następujące kody:

  • dla sprzedaży mebli 47.59.Z – Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • dla sprzedaży obuwia 47.42.Z – Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • dla sprzedaży kosmetyków 47.75.Z – Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • dla sprzedaży zabawek 47.65.Z – Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • dla sprzedaży sprzętu komputerowego 47.41.Z – Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;
  • dla sprzedaży tekstyliów 47.51.Z – Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich kodów związanych ze sprzedażą, stąd przed zgłoszeniem działalności gospodarczej niezbędne jest odnalezienie odpowiednich kodów PKD na stronie wyszukiwarki PKD.

PKD dla hurtowni internetowej

W Codariusie oprócz sklepów detalicznych umożliwiamy klientom również uruchomienie platformy B2B, która pozwala na hurtową sprzedaż do klientów biznesowych. Czy kod PKD dla takiej działalności jest taki sam, jak w przypadku sprzedaży detalicznej? Niestety nie. W Polskiej Klasyfikacji Działalności, sprzedaż hurtowa znajduje się w odrębnej sekcji, poprzedzającej sprzedaż detaliczną. W związku z tym, wszelkie kody obejmujące działalność hurtową zaczynają się od liczb 46.1. Podobnie jak w przypadku sprzedaży detalicznej, aby dowiedzieć się, jaki jest kod PKD dla hurtowni, którą prowadzisz najlepiej odwiedzić powyższy link, gdzie znajdziesz odpowiednie kody w zależności od branży.

Jakie PKD dla dropshippingu?

Co w przypadku dropshippingu? Choć teoretycznie działalność sklepu w dropie różni się nieco od typowego e-commerce z własnym magazynem, w praktyce dla polskiego ustawodawcy takie rozróżnienie nie istnieje. Planując więc uruchomienie sklepu w tej formie, możemy spokojnie oprzeć się na kodach PKD, o których pisaliśmy powyżej, czyli 47.91.Z dla sprzedaży detalicznej oraz kodów rozpoczynających się od 46.1 w przypadku hurtowej sprzedaży w modelu dropshippingowym.

Nie wiem, jaki kod PKD wybrać – co robić?

Zdajemy sobie sprawę, że dla kogoś, kto wcześniej nie rejestrował działalności gospodarczej, wszystko co napisaliśmy powyżej może być skomplikowane. Nie ma jednak powodu do załamywania rąk. W przypadku problemów z przypisaniem kodu PKD do rodzaju naszej działalności, możesz skorzystać z pomocy GUS-u. Na ich stronie internetowej, znaleźć można formularz, dzięki któremu po wypełnieniu otrzymamy kompletną informację na temat kodów PKD, które powinniśmy przypisać do działalności, którą planujemy. Warto z niego skorzystać, ponieważ prawidłowe przydzielenie kodów PKD jest w naszym interesie. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi odpowiedzialność karna. Poza tym, prawidłowe przydzielenie kodu PKD pozwoli nam na uzyskanie odliczeń od dochodu w związku z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. A to już realne pieniądze, które mogą zostać w Twojej kieszeni.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: