Jakie funkcjonalności powinna zwierać wzorowa platforma B2B?

Współczesny rynek B2B, który w ogromnym uproszczeniu dotyczy współpracy pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, rozwija się naprawdę dynamicznie. Szacuje się, że jego światowa wartość w sektorze e-commerce w najbliższych miesiącach może zbliżyć się do 7 bilionów dolarów. Stanowi to ponad ¼ wartości całego rynku B2B, a więc internetowe transakcje biznesowe naprawdę zyskują na znaczeniu. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał tego rynku, należy wdrożyć odpowiednią platformę sklepu. Istotne jest tutaj to, aby zapewniała ona szeroką funkcjonalność i właśnie tym się dzisiaj zajmiemy. Jeśli chcecie poznać cechy idealnej platformy handlowej, zapraszamy do dalszej lektury.

Dobra integracja z ERP/WMS to absolutna podstawa

Zacznijmy może od tego, co najważniejsze. Żaden sklep internetowy działający w sektorze Business-To-Business nie miałby racji bytu, gdyby nie został on w odpowiedni sposób połączony z systemem ERP/WMS. To dzięki temu platforma umożliwia swobodną wymianę informacji pomiędzy firmą i wszystkimi jej biznesowymi kontrahentami. Dobra integracja usprawnia składanie zamówień, pozwala na kontrolowanie stanów magazynowych, obsługę handlową i wiele innych procesów biznesowych. Połączenie sklepu internetowego z systemem ERP/WMS musi być odpowiednio przemyślane, a więc poprzedzone kompleksową analizą procesów biznesowych oraz indywidualnych potrzeb firmy.

 

Proste grupowanie klientów

Oczywiste jest to, że współpraca B2B nie odbywa się jedynie pomiędzy dwoma firmami. To nierzadko ogromna baza kontrahentów, wielu partnerów biznesowych, którzy zawsze będą negocjować indywidualne warunki współpracy.

Profesjonalny sklep internetowy dedykowany dla biznesu musi więc oferować narzędzia umożliwiające sprawne grupowanie poszczególnych klientów. Najważniejsza funkcjonalność, jaką powinno cechować się to narzędzie, to między innymi:

 • tworzenie i modyfikowanie poszczególnych grup kontrahentów,
 • ustalanie indywidualnych cen dla każdej z grup osobno,
 • ustalanie indywidualnych cen dla pojedynczych klientów,
 • personalizowanie strategii promocyjnej czy systemu rabatowego dla pojedynczych grup kontrahentów.

Taka funkcjonalność bardzo ułatwia trzymanie się wynegocjowanych, unikalnych warunków współpracy z poszczególnymi firmami.

 

Zarządzanie kredytem handlowym

Wielu kontrahentów sklepu internetowego może potrzebować odroczonych płatności za zamówiony towar. Ich ogromna popularność wynika ze specyfiki naszego rynku. Firmy często nie mogą regulować swoich zobowiązań na bieżąco, co byłoby ryzykowne dla ich płynności finansowej. Współpraca B2B bardzo często opiera się wiec dzisiaj na tzw. kredytach handlowych, często określanych również mianem kupieckich.

Z racji popularności tego systemu płatności, platforma e-commerce B2B musi być przygotowana na kontrolowanie sald kredytowych wszystkich klientów. Profesjonalne narzędzia tego typu oferują między innymi:

 • generowanie salda kredytowego dla każdego klienta osobno,
 • określanie indywidualnego limitu kredytu kupieckiego dla kontrahentów,
 • weryfikacja salda kredytu podczas składania zamówienia.

Oprócz tego system powinien oczywiście umożliwiać generowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Całość musi przy tym bardzo ściśle integrować się z systemem ERP.

Zawsze stawiaj na dobrego partnera przy wdrażaniu rozwiązań e-commerce

Musisz pamiętać o tym, że dobra platforma B2B to również taka, która została w profesjonalny sposób wdrożona, zintegrowana z istniejącym systemem B2B i odpowiednio zabezpieczona. Istotne będzie tutaj również kompleksowe wsparcie techniczne, w tym pomoc przy konfiguracji oprogramowania czy przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Jeśli chcesz efektywnie rozwijać swój biznes, wdrażając nowoczesny sklep internetowy w modelu B2B, zgłoś się już dzisiaj do naszych specjalistów z Codarius. Zbudujemy, wdrożymy i skonfigurujemy dla Ciebie nowoczesną oraz bardzo funkcjonalną hurtownię internetową, która będzie w pełni dopasowana do Twoich potrzeb. Proponujemy również szereg usług dodatkowych, w tym mnóstwo materiałów instruktażowych, jak i dostęp do profesjonalnego supportu.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.  Powiązane

  Wybrane dla Ciebie: