E-commerce Manager - jak znaleźć osobę do zarządzania e-sklepem?

Coraz więcej osób, zajmujących się sprzedażą offline, decyduje się na jej rozszerzenie w sieci. Nic dziwnego – Internet daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o sklepy online. Aby jednak otwarcie e-sklepu przebiegło prawidłowo, a klientów z każdym dniem przybywało, potrzebna jest doświadczona osoba, która zna się na e-commerce. Jak ją znaleźć?

Patrz na doświadczenie

Chociaż stanowisko e-commerce managera jest dosyć nowe, warto szukać osób, które miały już do czynienia ze sprzedażą online. Dobrym sposobem jest przejrzenie portalu LinkedIn. Osoby, zainteresowane zmianą pracy, zamieszczają tam informacje o technologiach, jakimi się posługują, kompetencjach miękkich czy znajomości języków obcych. Dodatkowo łatwo sprawdzić, na jakim stanowisku potencjalny kandydat pracował dotychczas i ile miesięcy lub lat trwała jego współpraca z daną firmą. Ponieważ e-commerce manager to osoba samodzielna w działaniu, warto rozważać kandydatury osób z minimum dwuletnim doświadczeniem w branży.

Zwróć uwagę na konkretne umiejętności

Jakich kompetencji oczekiwać od kandydata na to stanowisko? Osoba taka odpowiedzialna jest za wiele kanałów komunikacji – koniecznie zatem musi umieć nawiązywać kontakty z klientami, a także efektywnie współpracować z innymi działami w firmie. Przyszły manager jest w stanie porozumieć się z grafikiem oraz programistami z działu IT. Warto, aby miał doświadczenie w nawiązywaniu współpracy z agencjami marketingowymi. Ponadto kandydat powinien mieć szereg innych kompetencji, m.in.:

 • bardzo dobrą znajomość Social Media (Facebook, Instagram, YouTube),
 • sporą wiedzę na temat SEO i SEM,
 • umiejętność przeprowadzania kampanii reklamowych online (Google Ads),
 • myślenie analityczne i wyciąganie trafnych wniosków (kontrola wyników działań, wprowadzanie poprawek),
 • wiedzę na temat narzędzi, aplikacji i platform Marketing Automation,
 • znajomość narzędzi do analizy danych (Google Analytics),
 • znajomość języków obcych (zwłaszcza w przypadku e-sklepu o ogólnoświatowym zasięgu),
 • zdolność rozsądnego dysponowania budżetem, przeznaczonym na marketing online.

 

Zachęć specjalistę odpowiednią stawką

Wynagrodzenie proponowane kandydatom na stanowisko e-commerce managera musi być adekwatne do zakresu wymaganych umiejętności i doświadczenia tej osoby. Przy zbyt niskiej stawce nie ma co liczyć na to, iż zgłosi się prawdziwy specjalista, mający naprawdę spore kompetencje. Jeśli więc chce się zatrudnić eksperta, a nie początkującego marketingowca, warto zaproponować stosowną do jego wiedzy kwotę. Dodatkową zachętę mogą stanowić prowizje, przyznawane za konkretne efekty działań. Premie to nie tylko dobry sposób na to, aby ktoś zwrócił uwagę na ofertę pracy, ale i realna motywacja dla już zatrudnionej osoby.

Pokaż, że wspierasz i doceniasz samodzielność

Osoba, która już wcześniej miała do czynienia z tego typu stanowiskiem, wie, jak ważna jest tu możliwość samodzielnego decydowania i wprowadzania zmian. Kandydat musi wiedzieć, że zarząd firmy wspiera jego przedsięwzięcia i jest otwarty na świeże pomysły. Specjalista ten będzie informował o swoich poczynaniach właśnie osoby z najwyższego szczebla, od nich będzie oczekiwał też feedbacku. Jeśli się chce, aby manager działał sprawnie, warto być z nim w dobrym kontakcie. Specjalista e-commerce, który tygodniami musi oczekiwać na zaakceptowanie swojego pomysłu przez zarząd, jest zablokowany – niewiele zdziała, a dodatkowo może dość szybko złożyć wypowiedzenie.

Stanowisko e-commerce managera to wymagająca praca, w której trzeba mieć spory zasób wiedzy technicznej i marketingowej oraz rozwinięte umiejętności miękkie. Znalezienie kompetentnego pracownika na to stanowisko może wydawać się trudne, ale na pewno warto poświęcić na to czas i starannie przejrzeć aplikacje. Z pomocą takiej osoby sprzedaż w sieci przyniesie firmie spore zyski i grono wiernych klientów.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.  Powiązane

  Wybrane dla Ciebie: