Jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać

Podczas panelu dyskusyjnego, którego byłem uczestnikiem, jeden ze słuchaczy zadał bardzo ważne pytanie – jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać na początku swojej drogi ze sprzedażą internetową? Odpowiedź na to pytanie może być naprawdę obszerna i obejmować wiele dziedzin od funkcjonalności po bezpieczeństwo i skalowalność.

Postawię się na Waszym miejscu i sam odpowiem sobie na wyżej zadane pytanie, bazując na moim ponad 11 letnim doświadczeniu w e-commerce.

Zakładam, że na etapie wyboru oprogramowania już wiesz jakimi produktami zamierzasz handlować oraz masz ogarnięte sprawy związane z wysyłką produktów oraz ich magazynowaniem. Pracuję obecnie nad artykułem, który pomoże osobom, które chcą sprzedawać w online, ale nie wiedzą jakimi produktami. Pokażę Wam jak analizować rynek i znaleźć coś ciekawego. Dzisiaj będzie o dalszym etapie – wybór oprogramowania ma bowiem wpływ na zarabianie pieniędzy oraz na ich wydawanie.

Gdybym dzisiaj startował ze sprzedażą swoich produktów w online, to zacząłbym od zakupu gotowego oprogramowania w modelu saas (software as a service). Mówiąc w skrócie, dostajesz gotowy sklep z niską opłatą  miesięczną. Mam dużą wiedzę na temat Seo, UX/UI, automatyzacji sprzedaży itp, ale na początku drogi to nie ma znaczenia. Sklep w saas masz praktycznie gotowy w dniu założenia konta. Możesz od razu dodać lub zaimportować swoje produkty i zacząć sprzedaż praktycznie od razu.

Pewnie zapytasz, ale jak to? trzeba czymś się wyróżniać od konkurencji? Według mnie na samym początku musisz nauczyć się branży! Jeżeli nigdy nie prowadziłeś sklepu internetowego, to taki biznes będzie dla Ciebie bardzo trudny.

Czego się nauczysz idąc drogą sprzedaży internetowej?

  • Poznasz swoich klientów;
  • Jeszcze lepiej poznasz własne produkty;
  • Nauczysz się wszystkich ważnych elementów prawnych związanych ze sprzedaż online;
  • Poznasz swoją konkurencję;
  • Dowiesz się czym jest marketing oraz customer experience;
  • Nauczysz się zarabiać pieniądze;
  • Nauczysz się je wydawać;
  • Sprawdzisz czy Twój model biznesowy ma sens.

Jeżeli Twój biznes będzie nierentowny, to praktycznie możesz sklep zamknąć z dnia na dzień i Twoje koszty związane z opłatą abonamentową, również znikną. Nie tracisz dzięki temu kilku tysięcy czy nawet kilkuset tysięcy złotych na zbudowanie dedykowanego sklepu  dopasowanego do Twoich potrzeb.

Drugim elementem najważniejszym, o którym zapomina prawie 80% biznesów online, to OBSŁUGA KLIENTA. Jak będziesz uczył się biznesu online, to będziesz wiedział ile kosztuje pozyskanie klienta vs motywowanie go do ponownych zakupów. Dowiesz się jak przekłada się to na przychody. Jak to liczyć dowiesz się w moim artykule – link.

Jakie zalety daje sklep w abonamencie:

  • Masz gotowe wszystkie kluczowe funkcjonalności od samego początku;
  • Nie musisz realizować żadnych prac związanych z integracjami z innymi narzędziami (płatności czy kurierzy) – dostajesz to w oprogramowaniu;
  • Nie musisz znać się na aspektach technicznych – ktoś inny się nimi zajmie;
  • Otrzymasz wsparcie ekspertów na każdym etapie – pamiętaj co pisałem o nauce;
  • Nie poniesiesz dużych nakładów finansowych na starcie swojego biznesu. Lepiej pieniądze wydać na zatowarowanie oraz zaplanowanie działań marketingowych;
  • Niskie koszty na start = większa rentowność.

Możesz zapytać jeszcze o założenie sklepu na “darmowych” oprogramowaniach takich jak Magento czy PrestaShop. Dzisiaj już każdy wie, że “darmowe oprogramowanie” w przypadku opensource nie istnieje. Jeżeli nie jesteś programistą i frontend developerem w jednym, to do projektu potrzebujesz agencję/freelancera, co pociąga za sobą wydanie kilku lub kilkuset tysięcy złotych. Nawet nie wspominam o czasie realizacji, spotkaniach z wykonawcą, setkach wysłanych e-maili, poprawkach itp.

Na początku drogi oprogramowanie sklepu w saas to najlepsze rozwiązanie. Jak Twój biznes urośnie i nauczysz się branży, pojawią się specjalne wymagania, których wdrożenie będzie miało wpływ na Twój biznes. Wtedy zaczniesz szukać oprogramowania stworzonego pod kątem własnych potrzeb. My tworząc nasze oprogramowanie – platformę Codarius, chcieliśmy dać klientom narzędzie, które jest w abonamencie, ale z drugiej strony daje mnóstwo funkcjonalności (marketing automation, sprzedaż transgraniczna) oraz co pisałem wyżej – dajemy obsługę klienta na najwyższym poziomie. Wiemy, że sukces naszych klientów zależy od nas.

 
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.



    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: