Jak znaleźć dobry software house?

Jesteś właśnie na etapie poszukiwania dobrego software house’u do realizacji swojego wymarzonego projektu? Jeśli tak, musisz dobrze się zastanowić, gdyż dokonanie niewłaściwego wyboru może wiązać się ze źle wykonanym produktem, a także z zaprzepaszczonym kapitałem. Oto garść praktycznych porad, dzięki którym skutecznie zwiększysz swoje szanse na to, aby znaleźć naprawdę dobry software house.

Na początek – porządny research

Zacznijmy od tego, że najlepszy software house po prostu nie istnieje. Jednak po ustaleniu kluczowych kryteriów wyboru można dojść do wniosku, że jest szansa na znalezienie idealnego kandydata do realizacji zamierzonego zadania. Zanim podejmiemy próbę jego poszukiwania, warto przeprowadzić dokładny research. Zastanówmy się przede wszystkim, jak najtrafniej byłoby przedstawić nasz pomysł – dobry software house powinien bowiem w pełni go zrozumieć, jak to się mówi – „poczuć”.

Jak sprawdzić kompetencje kandydatów?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że znalezienie rzetelnego partnera biznesowego to nie jest łatwe zadanie. Dokonując wyboru, warto poznać sposób komunikacji między klientem a firmą, mając na uwadze, że komunikacja to nie jedynie treść przekazywanego komunikatu. To również sposób, w jaki jest nam on dostarczany. Jeżeli firma potrzebuje kilku dni, aby odpowiedzieć na proste pytanie dotyczące realizacji projektu lub odpowiedź nie jest do końca jasna, czy nawet wymijająca, wówczas lepiej nie nawiązywać współpracy.
Wiedzę na temat doświadczenia i kompetencji partnera można zdobyć, chociażby przeglądając jego portfolio. Sprawdźmy koniecznie, czy software house prezentuje na swojej stronie zrealizowane przez siebie projekty. To, że firma ukrywa przed klientami tego typu informacje, powinno zmusić nas do zastanowienia się, czy aby na pewno chcemy podejmować współpracę z takimi osobami.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając software house?

Sposób komunikacji i portfolio to oczywiście nie są jedyne czynniki, którymi warto kierować się, wybierając odpowiedni software house. Dobrze jest wziąć pod uwagę również takie kwestie jak:

  • sposób i narzędzia do prowadzenia biznesu – sprawdzenie czy przedsiębiorstwo, jak większość obecnych na rynku, wykorzystuje metodologię Agile do zarządzania projektem, czy posługuje się np. systemem Waterfall, który polega na realizacji podstawowych czynności jako oddzielnych faz projektowych następujących po sobie,
  •  transparentność i szczegółowość – zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, warto oszacować, czy zaprezentowana wycena jest precyzyjna i dokładnie określa zakres prac, czy software house potrafi wytłumaczyć zakres kosztów itp.,
  • wykorzystywane technologie – w jakich językach są wyspecjalizowani programiści czy firma wykonuje prace z zakresu front-endu oraz back-endu, czy tworzy aplikacje webowe, mobilne itp.,
  • osoby prowadzące projekt – przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też dowiedzieć się, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie projektu i poznać osobiście tę osobę,
  • lokalizacja – podczas wyboru partnera warto też poruszyć kwestie związane z lokalizacją, zwłaszcza że są etapy projektu, podczas których obecność fizyczna jest niezbędna.

Dokonując wyboru, pamiętajmy, że wiele firm może sprostać naszym wymaganiom, ale nie każdy software house będzie mieć „to coś”. Zlecając realizację projektu, tak naprawdę przekazujemy go w zupełnie obce ręce. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć możliwie jak najlepszego kandydata i zredukować do minimum ryzyko związane z niedopasowaniem.

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: