Czym jest certyfikat SSL?

Świadomość związana z bezpieczeństwem podczas korzystania z Internetu jest w naszym kraju coraz większa i z tego powodu firmy, które skutecznie chronią dane osobowe swoich klientów, zawsze zyskują dużo większe zaufanie. Jednym z istotniejszych zabezpieczeń stron internetowych jest obecnie certyfikacja SSL, dostępna w formie kluczy o długości 128 lub 256 bitów. Co można zyskać dzięki tym certyfikatom oraz jakie mamy ich rodzaje?

Gromadzenie danych klientów wymaga certyfikacji SSL

Prowadząc własny sklep internetowy, oczywiste jest, że będziemy gromadzić dane osobowe swoich klientów. To nie tylko loginy oraz hasła do indywidualnych kont na platformie, ale także dane adresowe, numery telefonów i wiele innych informacji, które zgodnie z prawem podlegają pełnej ochronie.

Choć nie ma obowiązku certyfikacji stron, to jednak należy pamiętać o tym, że jako administrator danych ponosimy pełną odpowiedzialną za wszelkie wycieki. Certyfikaty SSL z jednej strony zabezpieczają gromadzone dane, a z drugiej strony wpływają pozytywnie na wizerunek firmy, która dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

Po czym poznać zabezpieczenie certyfikatem?

Skąd w ogóle klienci sklepu internetowego mogą wiedzieć, że nasza firma posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL? Pierwszą przesłanką jest forma adresu internetowego. W przypadku braku zabezpieczenia będziemy mieli po prostu „http” przed nazwą domeny. W przypadku strony zabezpieczonej jej adres rozpoczyna się od „https”.

Dodatkowo w większości przypadków na pasku adresu przeglądarki widoczna jest ikona kłódki, również świadczącej o zabezpieczeniu witryny. W przypadku certyfikatów prestiżowych (które omówimy za chwilę), kłódka razem z „https” będą w kolorze zielonym.

 

Najważniejsze rodzaje certyfikacji SSL

Obecnie możemy tak naprawdę wybierać spośród trzech opcji zabezpieczenia swojej strony internetowej i są to:

  • zabezpieczenie DV walidujące domenę internetową;
  • zabezpieczenie OV, które potwierdza nie tylko autentyczność samej domeny, ale i jej właściciela;
  • prestiżowe zabezpieczenie EV, dedykowane przede wszystkim branży finansowej.

 

Certyfikat SSL walidujący domenę

To podstawowy i zarazem najniższy poziom ochrony, który jednak idealnie sprawdzi się w przypadku niewielkich sklepów internetowych, blogów czy drobnych portali przygotowywanych z wykorzystaniem znanych systemów CMS. Certyfikat DV oczywiście potwierdzocześnie szyfruje transmisję danych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko włamania na stronę, zmiany treści czy kradzieży wrażliwych danych.

Nawet przy bardzo prostej stronie internetowej, na której zbieramy ważne dane osobowe, warto zainwestować w takie zabezpieczenie. Jest ono stosunkowo tanie, a odpowiedzialność samego wydawcy certyfikatu może dochodzić nawet do 30 tysięcy złotych.

Potwierdzenie autentyczności domeny oraz jej właściciela

Autentyczność domeny, oraz jej właściciela to nie jedyne zalety certyfikatu SSL w wersji OV. Jest to już rozwiązanie zdecydowanie profesjonalne, idealne do bardzo dużych portali, mocno rozwiniętych sklepów internetowych i wszędzie tam, gdzie gromadzi się ogromne ilości danych osobowych.

Transfer danych jest oczywiście szyfrowany, ale najważniejsza jest suma ubezpieczenia. Certyfikat kosztuje o wiele więcej rocznie, ale za to jego wydawca udziela gwarancji finansowej nawet na 750 tysięcy złotych.

Prestiżowy certyfikat SSL

Prestiżowe certyfikaty SSL, określane jako EV, to już opcja dedykowana raczej wyłącznie instytucjom finansowym. To właśnie w ich przypadku obok adresu internetowego w przeglądarce wyświetlana jest zielona kłódka i „https” w tym samym kolorze. Kosztowny certyfikat wykorzystywany jest głównie przez banki oraz firmy zarządzające płatnościami online, a więc wszędzie tam, gdzie przez Internet obraca się pieniędzmi.

Z całą pewnością warto odpowiednio zabezpieczać swoje strony, ograniczając tym samym własną odpowiedzialność za dane osobowe. W wielu przypadkach, tak jak w ofercie Codarius, certyfikaty dodawane są już w pakietach do usług projektowania i programowania stron.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: