Jak segmentować użytkowników w sklepie internetowym?

Właściciele nowych sklepów online skupiają się przede wszystkim na dotarciu z ofertą do tych klientów, którzy po prostu szukają konkretnego, specyficznego produktu. Strategia ta faktycznie sprawdza się w przypadku bardzo niszowej branży. Co jednak w sytuacji, gdy odbiorcami oferty jest duża i wymagająca grupa? Tutaj z pomocą przychodzi segmentacja użytkowników, która, choć znana od dekad, dopiero od niedawna zyskuje na znaczeniu w branży e-commerce. W tym wpisie podpowiemy przede wszystkim, jak w 3 krokach zebrać najważniejsze dane o użytkownikach.

W jakim celu prowadzi się segmentację użytkowników?

Sklepy internetowe nieustannie poszerzają swój asortyment, a więc kierują swoją ofertę do coraz szerszej grupy odbiorców. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której każdego dnia dziesiątki osób zamawiają na Twojej platformie ten sam produkt. Teoretycznie wniosek jest tutaj jasny – wszystkie te osoby potrzebowały tej rzeczy, a więc grupa docelowa została trafnie określona – jesteś tego absolutnie pewny?

Wystarczy tylko zerknąć na podstawowe dane o tych osobach. W grupie może znaleźć się młody człowiek w wieku 21 lat, dojrzały mężczyznę po 40. roku życia, świeżo upieczona matka czy kobieta przebywająca już na emeryturze. To fakt, wszystkich z nich połączyła potrzeba posiadania konkretnego produktu, ale jednocześnie dzieli je… dosłownie wszystko. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedni klienci dokonują zamówienia w sklepie tylko raz i nigdy do niego nie wracają, a inni robią to regularnie, już rysuje Ci się jasna odpowiedź. Nie została przeprowadzona segmentacja użytkowników i Twój sklep internetowy zwyczajnie nie jest w stanie sprostać potrzebom różnych grup docelowych.

Krok 1: Przeanalizuj dane o swoich klientach

Każda segmentacja użytkowników musi mieć swój początek w analizie tych danych, które już posiadasz. Procesu tego nie można więc wykonać, zanim jeszcze firma powstanie. Z tego powodu na początku określamy ogólną grupę docelową, a dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia działalności przechodzimy do segmentacji.

Na jakie dane warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • wiek oraz płeć kupujących,
  • godziny składania zamówień,
  • urządzenia, z których korzystają (komputery, smartfony, tablety),
  • wartość koszyków zakupowych.

Już w tym momencie będziesz mógł zauważyć pewne prawidłowości. Na przykład, że największe zakupy robią mężczyźni w średnim wieku, korzystając z urządzeń mobilnych i zamawiając głównie w godzinach popołudniowych.

Krok 2: Określ zachowania konsumentów

Po wstępnej analizie danych otrzymasz rozbudowany przekrój społeczny klientów Twojego sklepu. Warto więc teraz zagłębić się nieco w tematy związane z psychologią. Jeśli z oferty korzysta wiele osób starszych, to wiesz, że dla nich najważniejsze będzie bezpieczeństwo zakupów oraz intuicyjny interfejs. Młodym ludziom będzie zależało głównie na szybkich płatnościach, ciekawych promocjach oraz przede wszystkim na dobrej platformie do zakupów mobilnych.

To oczywiście tylko przykłady. Na podstawie wcześniej zebranych danych powinieneś lepiej poznać profil osób najchętniej sięgających po Twoje produkty.

Krok 3: Zaproponuj użytkownikom sklepu prostą ankietę

Do tej pory opieraliśmy się tylko i wyłącznie na analizach, a oczywiste jest to, że najcenniejsze informacje to te, których udzielają sami zainteresowani. Sposób na zebranie tych danych jest niezwykle prosty – wystarczy uruchomić na stronie ankietę i dopytać o różne szczegóły, ważne z punktu widzenia dopasowania oferty do potrzeb.

Podsumowanie: Co daje segmentacja użytkowników?

Segmentacja użytkowników sklepu to najlepszy i jednocześnie stosunkowo niedrogi, sposób na to, aby poznać preferencje całej grupy docelowej danej oferty. Segmentując klientów, można stopniowo modernizować swój sklep i dopasowywać go do potrzeb wszystkich tych osób, a w szczególnie do tej grupy, która przynosi największe dochody.

Jest to jednak proces trudny, do który wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. W Codarius proponujemy nowoczesną platformę e-commerce, która w sposób zautomatyzowany zbiera wszystkie istotne dane i realizuje wiele strategii marketingowych. Skorzystaj więc z naszej pomocy już dzisiaj i w pełni wykorzystaj potencjał rzetelnej segmentacji użytkowników.

Array
Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: