Identyfikacja użytkownika w sklepie internetowym – jak może pomóc w e-commerce?

Czy wiedziałeś o tym, że wielu nowo zarejestrowanych użytkowników Twojego sklepu internetowego to osoby, które być może nie raz gościłeś już na swojej stronie? Masz świadomość tego, że nawet osoba mająca założone konto może wielokrotnie odwiedzać Twoją platformę anonimowo, bez logowania się, po prostu przeglądając ofertę? Posiadanie takich danych jest bardzo istotne z punktu widzenia utrzymania klienta i dlatego warto postawić na profesjonalną identyfikację usera. Na czym polega ten proces i w jaki sposób pomaga on w e-commerce? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Typowe problemy sklepów internetowych

Wielu właścicieli portali działających w branży e-commerce spotyka się z problemem bardzo niskiego wskaźnika konwersji. Stronę każdego dnia odwiedza mnóstwo osób, ale niestety nie przekłada się to w żaden sensowny sposób na zyski. Potencjalni klienci przychodzą, zostają chwilę na stronie, a następnie odchodzą. Bardzo możliwe, że wracają w przyszłości, ale wciąż nie wiemy, czy ostatecznie zdecydowali się na skorzystanie z oferty.

Innym problemem są tzw. porzucone koszyki oraz stopniowy spadek aktywności użytkowników. Klienci dokonujący do tej pory zakupów na platformie regularnie, nagle zaczynają ją porzucać. Odwiedzają ją coraz rzadziej, mniej zamawiają, aż w końcu znikają na dobre.

Podstawową metodą przeciwdziałania tym problemom jest nie tylko stałe dopasowywanie oferty i samej platformy handlowej do oczekiwań klientów. To także regularna komunikacja z użytkownikami, która formą powinna być dopasowana do ich potrzeb. Usprawnienie działań marketingowych jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem rozbudowanych danych i identyfikacja użytkownika jest tutaj absolutną podstawą.

Nowy użytkownik, ale… stary bywalec sklepu online

Użytkownik Twojego sklepu internetowego może regularnie odwiedzać stronę, nie logując się na nią. Na witrynę wielokrotnie zagląda również mnóstwo gości niezarejestrowanych, którzy być może w przyszłości zdecydują się skorzystać z oferty.

Nikt nie byłby oczywiście w stanie monitorować tak ogromnych ilości danych i dlatego z pomocą przychodzą tutaj funkcje marketing automation.

Zautomatyzowane skrypty, odpowiednio zaprogramowane i wyposażone w sztuczną inteligencję, monitorują zachowania użytkowników przez całą dobę. Kiedy konkretna osoba zarejestruje się na stronie, wcześnie zebrane dla niej dane zostaną przypisane do tego konta.

Jak wykorzystać identyfikację użytkownika?

Dane zebrane o użytkownikach Twojego sklepu są bezcenne i przy odpowiedniej ich analizie możesz je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Oto kilka przykładów zastosowania identyfikacji użytkownika do reakcji na różne zachowania klientów:

Zachowanie użytkownikaDziałanie marketingowe
Użytkownik właśnie zarejestrował swoje konto, ale odwiedzał stronę wcześniej.Przesłanie wiadomości powitalnej wraz z ciekawymi ofertami na stronie przygotowanymi na podstawie jego wcześniejszej aktywności na stronie sklepu.
Użytkownik dużo kupował na stronie i nadal często na nią zagląda, jednak nic nie zamawia.Przedstawienie aktualnych promocji produktów, którymi może być zainteresowany na podstawie preferencji zakupowych.
Użytkownik przestał odwiedzać sklep internetowy.Wysłanie wiadomości w postaci zachęty do powrotu, na przykład poprzez dostarczenie kodu rabatowego czy zaoferowanie darmowej wysyłki.

 

Podsumowanie: kompleksowe zbieranie danych to podstawa

Jak widać, szczegółowe dane o użytkownikach można wykorzystać do poprawy wskaźnika konwersji oraz zwiększenia zysków ze sprzedaży. Informacje te stają się także kluczowe w segmentacji użytkowników. Ten proces stanie się podstawą do dopasowania samej platformy oraz oferty sklepu do potrzeb całej grupy docelowej.

Najważniejsze jest jednak to, aby dysponować narzędziami, które naprawdę skutecznie i kompleksowo zbierają takie informacje. W naszej firmie Codarius stworzyliśmy nowoczesny system, wyposażony w funkcje marketing automation, który precyzyjnie zbierze wszystkie istotne informacje. Jeśli chcesz, aby Twój sklep dynamicznie się rozwijał i spełniać potrzeby wszystkich klientów, skontaktuj się z nami już teraz. Zaproponujemy najlepsze na rynku rozwiązania i pomożemy w rozbudowie platformy e-commerce.

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: