Zobacz jak branding wpływa na świadomość marki w umysłach konsumentów

Najprościej mówiąc branding to budowanie świadomości maki w umysłach konsumentów. Na rynku nie wystarczy być, kluczowe jest zostanie zauważonym i kojarzonym zgodnie z właściwymi tylko Tobie cechami. Branding jest pojęciem złożonym, ale to w nim tkwi sukces i rynkowa pozycja marki.

Z czego składa się branding?

Branding to: Twoja rynkowa strategia, nazwa Twoje marki, logo, identyfikacja wizualna oraz komunikacja marketingowa. Każdy z elementów musi być ze sobą spójny, stanowi bowiem część układanki w oparciu, o którą zbudujesz swój biznes. Ile czasu zajmie stworzenia jednolitej całości? Wszystko zależy od Ciebie, możesz zrobić to trafnie a jednocześnie bardzo szybko, jednakże jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrób to na spokojnie i dopracuj każdy z naprawdę kluczowych elementów.

Strategia

Na początku odpowiadasz sobie na pytanie: Jaki brand, czyli jaką markę chcesz stworzyć? W tym celu dokonujesz analizy w poszukiwaniu rynkowej niszy lub po prostu dokonujesz analizy działań konkurencji dostarczającej produkty zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Analizując już istniejących, rynkowych graczy, zwracasz szczególną uwagę na sposób w jaki komunikują z otoczeniem. Możesz stworzyć podobną komunikację (uważając aby nie dokonać plagiatu!) lub zupełnie różną – bardziej ryzykowne, ale zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące zadanie 😊

Do analizy Twojej konkurencji możemy polecić Ci wtyczkę SimilarWeb, dzięki której zbadasz zachowania ich aktualnych, a Twoich potencjalnych użytkowników. Natomiast do zbadania wykorzystywanej przez konkurenta technologii rekomendujemy narzędzie BuiltWith.

Wtyczka SimilarWeb w praktyce

Wtyczka BuiltWith w praktyce


Naming, czyli wybór nazwy

Nazwa musi być prosta, ława i przyjemna, najlepiej z wolną domeną. Niestety, paradoksalnie wybór nazwy przysparza nie małych problemów, ponieważ jej głównym zadaniem jest budowa określonych i trwałych skojarzeń z Twoją nową marką. Sam naming potrafi zająć sporo czasu (zdaniem specjalistów nawet kilka miesięcy), zatem najlepiej łączyć go z jednoczesną budową rynkowej strategii.

Dlaczego tak bardzo zastanawiamy się nad nazwą? Ponieważ nazwę najtrudniej zmienić! Logo zmienisz bez większych problemów, identyfikację wizualną stosunkowo szybko odświeżysz, ale nazwę? Zmieniając nazwę szykujesz się na rebranding czyli rewolucję w umysłach swoich zewnętrznych odbiorców. Uwierz, że nie masz ochoty na wiążące się z tym koszty.

Logo oraz identyfikacja wizualna

Tworzenie logotypu stanowi naturalny etap po wyborze nazwy. Według praktyków jest to zdecydowanie szybszy proces, oparty o stworzenie 3 propozycji oraz analizy ich zastosowania na 2/3 nośnikach identyfikacji wizualnej. Na tym etapie łatwo zauważyć co dobrze wygląda i jakich zmian wymaga. Zatem wbrew pozorom wybór loga nie pochłania najwięcej czasu.

Kwestia kreacji kompleksowej identyfikacji wizualnej uzależniona jest od ilości jej elementów, a więc projektu: wizytówek, papieru firmowego czy stopki e-mail. Jest to absolutne minimum zajmujące standardowo 4 dni robocze, oczywiście czas zwiększa się wraz z ilością nośników. Naturalnie musisz także zadbać o atrakcyjny i spójny wygląd witryny Twojego sklepu!

Komunikacja marketingowa

Teraz przyjmujemy, że masz już dobrze zaprojektowaną markę, przemyślaną strategię i proces sprzedażowy. Pora zająć się komunikacją marketingową, a więc promocją Twojej nowej, już dopracowanej marki. To dzięki skutecznej komunikacji, otrzymasz dostęp do jak największej ilości potencjalnych klientów. To czy dokonają oni decyzji zakupowej zależy od tego jak korzystną ofertę dla nich przygotowałeś oraz właśnie od tego jak przyłożyłeś się do tworzenia wcześniejszych elementów brandingu, w oparciu o które teraz kreujesz wszelką komunikację Twojego brandu w tym szalenie istotny dziś content w social media.

Podsumowując

Branding to podstawa zaistnienia każdego, nowego biznesu i klucz do jego rynkowego sukcesu. Przyłóż się do realizacji każdego z elementów Twojej, wymarzonej marki. Nie spiesz się i śmiało korzystaj z pomocy specjalistów. Pamiętaj lepiej od razu stworzyć dopracowany i zyskowny brand niż godzić się na kosztowny rebranding. Powodzenia! 😊

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: