Wpływ marketing automation na decyzje zakupowe w e-commerce

Polscy konsumenci coraz lepiej radzą sobie w świecie wirtualnym, a co więcej, coraz chętniej decydują się na dokonywanie zakupów w sklepach internetowych. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich kilku lat dynamicznie zaczęła rozwijać się pokrewna dziedzina e-commerce, określana przez specjalistów mianem  marketing automation. Na czym dokładnie polega automatyzacja marketingu i jaki wpływ tego typu działania mają na decyzje zakupowe podejmowane przez klientów?

W jaki sposób działa marketing automation?

Zacznijmy od początku. Automatyzacja marketingu to stosunkowo młoda dziedzina, która na polskim rynku funkcjonuje od około dziesięciu lat. Ma ona za zadanie przede wszystkim zwiększać efektywność prowadzonych działań marketingowych. Z systemów marketing automation mogą korzystać osoby prowadzące dedykowane sklepy internetowe praktycznie w każdej branży. Są one adresowane zarówno małym firmom, jak i dużym przedsiębiorstwom B2B. Co więcej, automatyzacją marketingu mogą też posługiwać się producenci oprogramowania sklepów internetowych, mogąc przejmować kontrolę nad procesem sprzedaży oraz doprowadzając do podejmowania określonych decyzji zakupowych.

Systemy marketing automation to cała gama zaawansowanych technologicznie narzędzi, które pozwalają na zabezpieczenie działań promocyjnych przedsiębiorstw oraz zagwarantowanie ich trafności na podstawie informacji pozyskiwanych z zachowań i reakcji konsumentów. W ten sposób właściciele e-biznesów mogą dostosować działania marketingowe do profilu odbiorców.

 

Jak marketing automation przekłada się na decyzje zakupowe?

Chcąc rozpocząć automatyzację działań marketingowych, warto na samym początku skupić się na kanałach social media oraz automatycznych publikacjach postów. Aby zwiększyć zasięg treści, a co za tym idzie, dotrzeć do nowych odbiorców, można pokusić się o łatwe integracje umożliwiające czytelnikom np. publikowanie tekstów i dzielenie się nimi online. Warto też zwrócić szczególną uwagę na posty z przeszłości, które spotkały się z największym zainteresowaniem użytkowników. Tu z pomocą może przyjść, chociażby proste w obsłudze narzędzie Revive Old Post, dzięki któremu nowi odbiorcy będą mieli szansę zapoznać się ze starszymi treściami.

Jak się okazuje, na decyzje zakupowe podejmowane przez konsumentów ma wpływ przede wszystkim personalizacja. W dostarczaniu spersonalizowanych treści pomocna może być prawidłowo przeprowadzona automatyzacja kampanii e-mail. Można tego dokonać np. poprzez zautomatyzowanie czynności powitalnych. Być może zadasz pytanie: Po co to wszystko? Odpowiedzią będą liczby. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na automatyzację działań, mogą poszczycić się nawet czterokrotnym wzrostem liczby klientów. Co więcej, odbiorcy otrzymujący spersonalizowane treści e-mail generują blisko 20% sprzedaży więcej niż osoby, które nie zostały objęte automatyzacją.

Jakie korzyści zapewnia korzystanie z automatyzacji marketingu?

Nie da się ukryć, że wdrożenie narzędzi z zakresu marketing automation niesie ze sobą wiele korzyści. W tym miejscu warto dodać, że większość z nich można z powodzeniem łączyć z najpopularniejszymi rozwiązaniami e-commerce, a także z takimi technikami sprzedażowymi jak up selling czy cross selling. Dzięki tego rodzaju narzędziom możemy w naturalny sposób pokazać klientom, że w pierwszej kolejności zależy nam na zaspokajaniu ich potrzeb i oczekiwań.

Automatyzacja marketingu to przede wszystkim zwiększona efektowność. Podjęcie decyzji o automatyzacji procesów marketingowych powoduje, że są one przeprowadzane szybciej, bez problemów oraz efektywniej. To także zwiększona konwersja, ponieważ można dokładniej monitorować i analizować potrzeby każdego z konsumentów oddzielnie. To w końcu dostarczanie właściwych treści do właściwych osób oraz zwiększona sprzedaż, bez względu na to, w jakiej branży prowadzimy sklep internetowy.

Podsumowanie

Tak naprawdę działania z zakresu automatyzacji marketingu znajdują się w fazie nieustannej ewolucji, dlatego w najbliższej przyszłości prawdopodobnie będzie można zautomatyzować wiele różnych działań. Jedno jest pewne – warto być z nimi za pan brat, ponieważ nie tylko wspierają procesy decyzyjne konsumentów, ale także upraszczają naszą codzienną pracę.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: