Prowizje na Allegro - czyli ile kosztuje sprzedaż przez największy polski marketplace

prowizje na Allegro

Prowizje na Allegro to temat, który spędza sen z powiek niejednego sprzedawcy szukającego klientów na Allegro. Nie można się temu dziwić – konkurencja na Allegro jest coraz większa, coraz trudniej bez płatnych reklam jest się przebić w setkach czy nawet tysiącach ofert, a dodatkowo Allegro chce coraz więcej pieniędzy. Ile wynosi więc prowizja Allegro? Wyjaśniamy.

Opłat, jakie ciążą na sprzedawcach, którzy udzielają się na Allegro jest sporo. Prowizje od sprzedaży, opłaty za wystawienie produktów, koszty kampanii Allegro Ads – dużo tych wydatków, o których trzeba pamiętać. Postarajmy się zebrać je i podsumować.

Czy wystawienie aukcji na Allegro kosztuje?

To pytanie często sprzedawcy zadają sobie na samym początku ich przygody z Allegro. Generalnie zdecydowana większość kategorii, w których sprzedawcy wystawiają swoje aukcje za pośrednictwem Allegro jest bezpłatna. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Aukcje na Allegro posiadają stałą opłatę za wystawienie w następujących grupach kategorii:

 • “samochody”, “maszyny”, “przyczepy i naczepy” oraz “inne pojazdy i łodzie”;
 • “motocykle i quady”;
 • “nieruchomości”;
 • “wakacje” oraz “żywe zwierzęta”;
 • “uslugi”.

 

Ponadto, istnieją grupy kategorii, w których Allegro uzależnia opłatę podstawową od ceny początkowej towaru :

 • “kolekcje”;
 • “antyki i sztuka”;
 • “leki bez recepty”.

 

Mało? Są grupy kategorii, w których podobnie opłatę podstawową uzależnia się od ceny początkowej, natomiast płacimy wyłącznie za wystawienie produktu używanego:

 • “opony i felgi”;
 • „Części samochodowe”;
 • „Części do maszyn i innych pojazdów”;
 • „Części i akcesoria motocyklowe”;
 • „Wyposażenie i akcesoria samochodowe (z wyłączeniem podkategorii „Elektronika samochodowa”).

 

Dodatkowo, oferty w kategorii “bilety” są wystawiane na podstawie odrębnych umów z Allegro.

Sama wartość opłat różni się ze względu na kilka czynników, w tym między innymi charakter konta (czy jest to konto firmowe czy zwykłe), a także opłaty początkowej. Generalnie zasady płacenia za wystawienie aukcji na Allegro są mocno skomplikowane, dlatego jeśli chodzi o szczegóły, najlepiej zapoznać się z cennikiem Allegro. Nadmieńmy tylko, że  ceny są rozpięte od 9 zł za 10-dniową ofertę w kategorii “usługi” do 25 zł za 10 dni w kategoriach „Maszyny”, „Przyczepy, naczepy”, „Inne pojazdy i łodzie” (dla firm). Opłaty za pakiety dłuższe niż 10 dni są oczywiście stosunkowo tańsze (mówimy o cenie za dzień).

Czy to oznacza, że wystawienie oferty w pozostałych kategoriach jest darmowe? Teoretycznie tak, natomiast trzeba się liczyć z tym, że Allegro zacznie nam naliczać opłaty za aukcje, które wiszą na stronie powyżej 365 dni. Chyba, że w ciągu tego roku na ofercie zostanie zawarta umowa kupna-sprzedaży. Warto dodać, że w zależności od kategorii, koszt utrzymania oferty powyżej roku jest inny i waha się od 5 do 15 groszy za każde 10 dni.

Prowizje na Allegro – ile wynoszą?

Wielu spośród naszych klientów, a także ludzi ogólnie zainteresowanych sprzedażą w Allegro martwi się, że koszty prowizji od sprzedaży “zjadają im” dużą część marży, jaką narzucają oni na swoje produkty. Ciężko się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę, że wartość tych prowizji sukcesywnie rośnie i wynosi już do 16% w przypadku firm oraz 15% na kontach zwykłych. Po raz kolejny – lista kategorii wraz z konkretnymi wartościami prowizji na Allegro jest długa i skomplikowana (wynosi spokojnie kilkadziesiąt pozycji razem z wyłączeniami czy wyjątkami). Dlatego zainteresowanych odsyłamy przede wszystkim do wspomnianego wyżej cennika Allegro.

Chcielibyśmy jednak zrobić krótki przegląd prowizji na Allegro. Do kategorii, w których sprzedaż na Allegro jest najdroższa należą “erotyka” (podkategoria szerszej kategorii “zdrowie”)- 16%, “uroda” (podkategoria “pozostałe”), “utrzymanie czystości” (podkategoria “pozostałe”) czy “zdrowie” (podkategoria “pozostałe”) – po 15%. Na drugiej szali są takie kategorie jak “depilatory”, “karty graficzne”, “paliwa”, “maszyny zmywające”, “telewizory”, “nawilżacze” i “oczyszczacze powietrza”, gdzie prowizje są na poziomie od 2-4 procent. Jednocześnie warto wspomnieć o części ogłoszeniowej Allegro i kategoriach takich jak:

 • „Samochody”; 
 • „Maszyny”;
 • „Przyczepy, naczepy”;
 • „Samochody”;
 •  „Maszyny”;
 • „Przyczepy, naczepy”;
 • „Motocykle i quady”;
 • „Nieruchomości”;
 • „Wakacje”;
 • „Żywe zwierzęta”;
 • „Usługi”.

 

Jak wspominaliśmy, w tych kategoriach zapłacić trzeba za samo wystawienie oferty, natomiast prowizja od sprzedaży w tych kategoriach wynosi 0%.

Allegro lokalnie – za co płacimy?

Na Allegro istnieje również taki program jak Allegro Lokalnie. W dużym skrócie polega on na wystawianiu ofert lokalnych i ogłoszeń. Nie będziemy zagłębiać się tutaj w szczegóły tego programu, chcielibyśmy natomiast zwrócić uwagę na koszty korzystania z niego. Samo wystawienie oferty na Allegro Lokalnie jest darmowe, choć oczywiście nie w każdym przypadku. Takie kategorie jak:

 • “Samochody”;
 • “Motocykle i quady”;
 • “Maszyny”;
 • “Przyczepy, naczepy”;
 • “Inne pojazdy i łodzie”;

 

również w Allegro Lokalnie są płatne. Ile kosztuje wystawienie produktu na Allegro Lokalnie w tych kategoriach? Dla kategorii “Motocykle i quady”, cena wynosi 1,90 zł, w pozostałych z nich to 4,90 zł. 

Ponadto, w Allegro Lokalnie płacimy za nawiązanie umowy kupna-sprzedaży w ogłoszeniu z opcją “kup teraz” lub ogłoszeniu z opcją licytacji. Opłata wynosi 7,9% dla wszystkich ofert z wyjątkiem działu “elektronika”, gdzie te opłaty to 4,9%.

Prowizja na Allegro – czy to jedyne opłaty?

Niestety, ciągle nie dobrnęliśmy do końca opłat w ramach wystawiania produktów na Allegro. Kolejnym obszarem płatnym są tak zwane opłaty dodatkowe. Za co jeszcze można płacić na Allegro? Na przykład za korzystanie z dostaw. Na Allegro można korzystać (w ramach sprzedaży przez Allegro Smart) z opcji dostawy do Paczkomatów InPost, poprzez DPD, Pocztę Polską oraz UPS. Warto tutaj podkreślić, że płacimy za samą dostawę, ale też szereg usług dodatkowych, jakie poprzez konkretnych przewoźników możemy zamówić, takich jak nadwymiarowe paczki, dodatkową ochronę paczek, zwroty czy nawet wymaganie podpisu od osoby dorosłej. Warto więc zapoznać się szczegółowo z tym cennikiem, aby poznać wszystkie możliwe opcje i ceny.

Promowanie produktów na Allegro

Możliwości tego, jak wyróżnić się na Allegro jest sporo. Nie będziemy tutaj rozwijać tego tematu, ponieważ spokojnie moglibyśmy z tego stworzyć osobny artykuł, natomiast trzeba wymienić przynajmniej kilka możliwości zwrócenia na naszą ofertę dodatkowej uwagi:

 • wyróżnienie;
 • wyróżnienie elastyczne;
 • pakiet wyróżnienie+pogrubienie+podświetlenie;
 • strona działu.

 

Oczywiście wszystkie te opcje są dodatkowo płatne. Pierwsza z nich kosztuje 19zł za 10 dni, druga to 2,90 zł za dzień, trzecia kosztuje 2,90 zł od konta zwykłego i 3,90 zł od konta firmowego (dziennie), a strona działu to 29 zł za 10 dni. Oczywiście, żeby nie było zbyt łatwo, Allegro w przypadku niektórych kategorii zmienia koszt tych opłat, dlatego przed wystawieniem biżuterii, niektórych produktów w kategoriach dziecięcych czy motoryzacyjnych, trzeba dobrze zapoznać się z cennikiem, aby nie zaskoczyło nas to, ile musimy zapłacić za wyróżnienie.

Do tego oczywiście dochodzą jeszcze opłaty za promowanie produktów na stronie listingu – to już tak jak wspomnieliśmy, jest jednak temat na dłuższą opowieść o promocji naszej oferty na Allegro i będzie przedmiotem jednego z następnych artykułów.

Czy na Allegro jest drogo?

Podsumowując cały temat, trzeba przyznać, że sprzedaż w niektórych kategoriach przez Allegro rzeczywiście jest całkiem droga. Ciężko się temu dziwić, ponieważ – zwłaszcza dla początkujących sprzedawców – Allegro może być dobrą dźwignią, która pomoże zwiększać obroty, zwłaszcza na początku. Nie jest to jednak proste, ponieważ trzeba dobrze przekalkulować, za ile musimy sprzedać nasz produkt, aby finalnie nam się to opłaciło.

Jaka jest alternatywa? Własny sklep internetowy. Dzięki dobrze poprowadzonemu sklepowi, w którym zadbaliśmy o wielokanałowy marketing, możemy sprzedawać bez prowizji czy dodatkowych ukrytych kosztów. Tak jak w przypadku uruchomienia sklepu na naszej platformie, do czego zachęcamy.

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.  Powiązane

  Wybrane dla Ciebie: