Projektowanie sklepu internetowego - od czego zacząć?

Projektowanie sklepu internetowego to proces, którego sprawne przeprowadzenie może mieć niebagatelny wpływ na to, jak będzie wyglądał produkt finalny. A także na ile zadowoleni będziemy z tego, jak ten produkt wpływa na nasz biznes. Dziś bierzemy na tapet temat projektowania sklepu internetowego, abyś zrozumiał, jak istotna jest ta kwestia dla przyszłości Twojego e-commerce.

Bez względu na to, czy zamierzasz uruchomić swój sklep internetowy z dedykowanego projektu, czy korzystasz z oprogramowania w modelu SaaS, jakim jest chociażby Codarius, niezbędne jest, by dobrze przygotować się do budowy projektu graficznego sklepu. O tym, na jakie pytania będziesz musiał odpowiedzieć sobie przed rozpoczęciem tego procesu traktować będzie dzisiejszy artykuł.

Projektowanie układu graficznego sklepu internetowego

Pierwszą i podstawową kwestią, jeśli chodzi o projektowanie sklepu internetowego jest układ treści na stronie głównej. Im więcej będziesz wiedział odnośnie tego, jak zorganizowana ma być strona główna Twojego sklepu, tym łatwiej będzie później frontend developerowi odwzorować ten układ. 

Co rozumiemy przez układ treści na stronie głównej? Przede wszystkim rozmieszczenie poszczególnych elementów, takich jak menu górne, slidery, listingi produktów czy informacje kontaktowe. Warto już wcześniej zastanowić się, jakie sekcje chciałbyś mieć na swoim sklepie i co (oraz w jakiej kolejności) powinien widzieć klient po wejściu na stronę główną. Przede wszystkim rozważ, jakie produkty mają się wyświetlać na głównej (ostatnio dodane, najpopularniejsze, promocje), a także czy chcesz by pomiędzy menu górnym i właśnie sekcją z produktami, pokazać dodatkową sekcję na przykład z najważniejszymi dla Ciebie kategoriami wraz ze zdjęciami. Dodatkowo przemyśl, w jaki sposób prezentować kategorie w górnym menu (dużo pewnie zależy od Twojego drzewka kategorii).

Dobrym rozwiązaniem co do projektu graficznego sklepu internetowego jest przygotowanie makiety UX. Taka makieta zawiera obraz Twojego sklepu internetowego, będący dokładnym odwzorowaniem tego, jak powinien wyglądać każdy z widoków. Dobrze zaprojektowana makieta (inaczej mockup) sklepu internetowego stanowi nieocenioną pomoc dla programisty. Jej przygotowaniem powinien zająć się zespół graficzny razem ze specjalistą z dziedziny UX (User Experience czyli doświadczenie użytkowników na stronie). Dzięki temu będziesz miał pewność, że makieta będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale też projekt sklepu internetowego, który tworzysz będzie korzystny z punktu widzenia użytkownika.

Projektowanie sklepu internetowego
Dobrze przygotowana makieta UX potrafi znacząco przyspieszyć pracę programisty.

Projekt sklepu internetowego – na co powinieneś się przygotować?

Praca przy projekcie graficznym sklepu to nie tylko praca zespołu developerskiego. Również Ty, jako właściciel projektu musisz wykonać pewną pracę, która z punktu widzenia tworzenia sklepu jest niezbędna. Na co powinieneś się przygotować?

Przygotuj księgę identyfikacji wizualnej

Tak naprawdę z punktu widzenia Twojego sklepu internetowego najistotniejsze jest, aby w sposób klarowny przedstawić zespołowi, który będzie nad nim pracować, jakie wymagania wizualne posiadasz co do sklepu. Słusznym ruchem będzie tutaj przygotowanie księgi identyfikacji wizualnej, która będzie swoim zakresem obejmować różne wersje logotypu, fonty, kolory jakich używasz (albo będziesz używać) w swoich materiałach promocyjnych, a także wszystkie te elementy, które wyróżniają Twoją firmę na tle konkurencji i stanowią podstawę tejże identyfikacji. Pamiętaj, że kolory należy podawać w formacie hex (np. #ea600b to kolor główny na stronie Codariusa) albo RGB (ten sam kolor w RGB to 234, 96, 11).

Przedstaw swoją wizję sklepu

Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze klientom udaje się przygotować makiety poszczególnych widoków sklepu – jest to praca, która wymaga nakładu zarówno osobowego, jak i finansowego. Dlatego w przypadku gdy takich makiet nie masz – równie wartościowe może być wskazanie stron, którymi chciałbyś by zespół projektowy się zainspirował. Dzięki temu możesz wyrazić chociaż w minimalnym stopniu, jak powinien wyglądać Twój sklep. Idealnie, jeśli na stronach, które Ci się podobają, wskażesz poszczególne elementy warte uwagi.

Zaplanuj menu górne

Menu górne jest ściśle powiązane z kategoriami na sklepie internetowym. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś stworzyć drzewo kategorii, które obejmie swoim zakresem wszystkie produkty, które zamierzasz sprzedawać na sklepie. Ważną decyzją, którą musisz podjąć na tym etapie jest to, czy zamierzasz korzystać z wielopoziomowych kategorii, czy też wszystkie one będą posiadały jeden poziom. Dzięki temu zespół projektowy będzie wiedział, jak ma wyglądać menu kategorii a Ty będziesz miał plan na to, jak uporządkować produkty. A także zaplanujesz strukturę strony pod SEO.

Nie zapomnij o social mediach!

Social media są obecnie jednym z najpopularniejszych kanałów sprzedaży w wielu branżach – zwłaszcza tych związanych ze sprzedażą B2C. Dlatego istotne jest, aby zachować spójność pomiędzy tym, jak wygląda witryna internetowa oraz poszczególne kanały social media, takie jak Facebook, Instagram czy LinkedIn. Jednocześnie warto pamiętać, żeby odnośniki do tych kanałów znalazły się również na sklepie. Dlatego tak istotne jest, by w czasie procesu powstawania sklepu internetowego, już te kanały istniały.

Banery, newsletter i blog

Prowadzenie sklepu internetowego nie może kończyć się na dodawaniu na niego produktów. Bez względu na to, czy marketingiem będziesz zajmował się samodzielnie, czy też planujesz zaangażować w to agencję marketingową – trzeba przygotować infrastrukturę pod realizację marketingu internetowego. W tym celu powinieneś się zastanowić, jak powinny wyglądać banery na stronie głównej (a najlepiej zaprojektować je lub zlecić zespołowi przygotowującemu Twój sklep), gdzie powinny znajdować się odnośniki do newslettera, a także czy zamierzasz tworzyć firmowego bloga. W kwestii tego ostatniego – dobrze jest rozważyć, jak miałby wyglądać ten blog, aby był użyteczny z punktu widzenia Twojego klienta oraz pod pozycjonowanie sklepu internetowego.

Jak filtrować produkty na sklepie?

Planujesz sprzedawać dużą liczbę produktów? Zastanów się, czy chcesz umożliwić użytkownikom dodatkowe ich filtrowanie. Dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć interesujący produkt, co z pewnością może przełożyć się na konwersję. Pamiętaj, aby podjąć tę decyzję szybko, ponieważ programując front sklepu niezbędne będzie pozostawienie na filtry dodatkowego miejsca.

Projektowanie sklepu internetowego – Twoja praca jest równie ważna!

Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących projektowania sklepu internetowego jest jednak uświadomienie sobie pewnej kwestii. Bez względu na to, kto będzie wykonywał dla Ciebie ten projekt – ważne jest abyś miał świadomość, że jesteś jednym z najważniejszych elementów tego procesu. Co to oznacza? Dużą decyzyjność, ale równie dużą odpowiedzialność.

Wielokrotnie podczas pracy z naszymi klientami obserwowaliśmy w Codariusie, jak klienci oczekiwali od nas dostarczenia projektu, który w stu procentach odzwierciedla ich oczekiwania, tak naprawdę nie mówiąc nam o tym, jakie te oczekiwania są. Dlatego przed startem każdego projektu staramy się ich uświadomić, podkreślając jak ważną rolę pełnią w tworzeniu tego projektu. Tak naprawdę zawsze przed uruchomieniem sklepu to na Twoich barkach stoi odpowiedzialność za ostateczny kształt sklepu. Im więcej informacji i wymagań przekażesz projektantom Twojego sklepu online, tym lepiej odwzorują oni Twoją wizję. 

Ostatecznie to Ty będziesz sprzedawał w tym sklepie i to dla Ciebie powinien on być wygodny i przyjemny do pracy. Dlatego Twoje uczestnictwo w całym procesie jest kluczowe. Tak jak jasne komunikowanie informacji i przekazywanie ich w skondensowanej formie. Dzięki temu zarówno Ty, jak i cały zespół będziecie mieli jasno sprecyzowane oczekiwania, co może zaowocować świetnym projektem sklepu internetowego. A to pierwszy krok na drodze do sprzedaży online.

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: