Mój pierwszy sklep internetowy – jak przetrwać najtrudniejszy pierwszy rok?

Czy wiesz, że każdego roku w naszym kraju jest powoływanych do życia nawet 300 tysięcy niewielkich przedsiębiorstw? Statystyki pokazują, że mniej niż jedna trzecia nowo zakładanych firm utrzymuje się na rynku przez okres dłuższy niż pięć lat. W szczególności tyczy się to sklepów internetowych, które w myśl znanego przysłowia, powstają niczym „grzyby po deszczu”. Jak przetrwać najtrudniejszy pierwszy rok prowadzenia działalności i jakich błędów unikać na początku swojej przygody z biznesem e-commerce?

Najtrudniejszy pierwszy rok – dlaczego?

Jak już wspomniano we wstępie, wiele sklepów nie jest w stanie przetrwać pierwszego roku działalności. Trzeba mieć tego świadomość, ale wcale nie oznacza to, że nie należy podejmować ryzyka i rezygnować ze swoich marzeń. W sytuacji, gdy jedno przedsiębiorstwo nie przetrwało, nie musi to oznaczać, że i nam biznes się nie uda.

Badania przeprowadzane przez GUS dowodzą, że największa liczba osób decydująca się na założenie własnej działalności gospodarczej, próbuje swoich sił w handlu elektronicznym. To oznacza, że każdego roku na rynku pojawia się kilkadziesiąt tysięcy różnego rodzaju sklepów internetowych, mających do zaoferowania klientom praktycznie wszystko – począwszy od produktów żywnościowych, poprzez kosmetyki, książki, a skończywszy na akcesoriach dla zwierząt.

Jak się jednak okazuje, nawet w branży konkurencyjnej, w której wydawać by się mogło, że wszystko już wymyślono, można osiągnąć sukces. Istotne jest, aby zanim zdecydujemy się na założenie biznesu e-commerce, dokładnie przeanalizować otoczenie konkurencji i postarać się trafić w niszę. Im w bardziej oryginalny pomysł na sklep zainwestujemy, tym nasz biznes będzie miał większą szansę powodzenia.

Jakich błędów unikać na początku prowadzenia sklepu internetowego?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że już na starcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej pojawia się wiele obciążeń finansowych, które trzeba regularnie ponosić. Są to przede wszystkim podatki oraz składki ZUS, których wysokość zależy między innymi od wybranej formy opodatkowania. Poza tym początkujący przedsiębiorca musi opłacać rachunki za telefon, Internet itp. Może nie są to bardzo duże kwoty, ale dla osób, które na starcie nie dysponują sporym  budżetem, mogą one stanowić poważną przeszkodę.

Zbyt duże obciążenia finansowe sprawiają, że e-biznes ma mniejsze szanse na rozwój. Dlatego decydując się na założenie własnego sklepu internetowego, dobrze jest przemyśleć najważniejsze kwestie, w szczególności związane z wyborem oprogramowania. Wiele osób stawiających pierwsze kroki w e-commerce wybiera oprogramowania bazujące na zasadzie open-source, którego wdrożenie, jeśli nie posiada się fachowej wiedzy programistycznej, może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ciekawą alternatywą dla tego rozwiązania są platformy dzierżawione, czyli założenie sklepu w abonamencie (tzw. model SaaS). Właściciel musi jedynie wykupić domenę, a także płacić abonament. Uiszczając comiesięczną kwotę w wysokości np. 100 zł, w zamian uzyskuje gotowe narzędzie do rozpoczęcia sprzedaży praktycznie od zaraz.

Podejmując decyzję o założeniu sklepu internetowego, warto wybrać partnera, który nie tylko zajmie się jego prawidłowym skonfigurowaniem, ale także pomoże w przetrwaniu najtrudniejszego okresu pierwszego roku. Wybierając sklep abonamentowy, jako klient otrzymujesz  ciągle dochodzące funkcjonalności i aktualizacje na bieżąco, ale ponadto możesz liczyć na fachowe wsparcie techniczne, a więc zespół specjalistów, którzy są zawsze do Twojej dyspozycji.

Podsumowanie

Prowadzenie sklepu internetowego, zwłaszcza na samym początku nie jest proste, gdyż wymaga dużej świadomości rynku oraz możliwości. Jak się jednak okazuje, nawet przy niedużym nakładzie finansowym można odnieść sukces i stać się właścicielem prężnie rozwijającego się e-biznesu. Wpływ ma na to wiele czynników, ale priorytetem zawsze powinno być nieustanne poszerzanie swoich horyzontów oraz skupianie się na doskonaleniu umiejętności sprzedaży.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: