Koszt własny sprzedaży w sklepie internetowym

koszt własny sprzedaży

Koszt własny sprzedaży to kolejny wskaźnik, który może pomóc nam obliczać opłacalność funkcjonowania naszego sklepu internetowego. Jest to miara, którą określa się wszystkie koszty, które możemy bezpośrednio przypisać do sprzedaży. Analizując sprzedaż w naszym sklepie warto mierzyć ten parametr, dzięki czemu będziemy wiedzieć, ile tak naprawdę kosztuje nas sprzedaż w sklepie internetowym.

Jakiś czas temu analizowaliśmy na naszym blogu, jak obliczyć marżę na sklepie internetowym. Dziś chcielibyśmy się zająć jednym z pośrednich elementów, które mogą być pomocne przy wyliczaniu marży, a jednocześnie pomogą nam analizować opłacalność naszych działań sprzedażowych. Mowa o koszcie własnym sprzedaży.

Koszt własny sprzedaży – źródło

Tak jak wspomnieliśmy, koszt własny sprzedaży to wszystkie koszty, które bezpośrednio powiązane są ze sprzedanymi produktami. Do kosztów własnych sprzedaży nie zaliczamy zatem wszystkich kosztów pośrednich czy kosztów stałych – jedynie to, co w sposób jednoznaczny można przywiązać do danego produktu (który sprzedaliśmy).

Termin kosztów własnych sprzedaży został w Polsce wprowadzony w ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. W polskim prawie określa się go także mianem kosztu własnego sprzedanych produktów (z ang. CoGS – Cost of Goods Sold) i według ustawowej definicji składa się na niego koszt wytworzenia danych produktów powiększony o koszty sprzedaży i koszty ogólnego zarządu, a jednocześnie pomniejszony o koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki i skorygowane o zmianę stanu produktów.

Co składa się na koszt własny sprzedaży?

Tak jak podkreślaliśmy już kilkukrotnie, na koszt własny sprzedanych produktów składają się elementy bezpośrednio związane z wytworzeniem, zakupem i sprzedażą produktów i usług. Można więc założyć, że do kosztów sprzedaży produktów w sklepie internetowym zaliczyć można:

 • koszty zakupu towarów od producenta lub dystrybutora;
 • koszty magazynowania towarów;
 • koszty transportu produktów do naszego magazynu;
 • koszty pakowania produktów dla klienta docelowego;
 • koszty wysyłki produktów do klienta docelowego;
 • koszty pracowników zajmujących się powyższymi czynnościami (jeśli możemy dokładnie wydzielić czas pracy, na konkretnie sprzedane produkty);
 • część kosztów reklamy przypadająca na konkretne produkty dostępne w sklepie.

 

Jak więc widać, nie wliczamy do tych kosztów niczego, co bezpośrednio nie wpływa na sprzedaż naszych produktów – chociażby ogólnych kosztów marketingowych czy kosztów stałych, które mamy przy prowadzeniu sklepu internetowego.

Koszt własny sprzedaży – po co liczyć?

Głównym powodem, dla którego prowadzi się te czy każde inne rachunki w sklepie internetowym jest analiza opłacalności naszego sklepu internetowego. Znając koszt własny sprzedaży jesteśmy w stanie określić, czy produkty, które sprzedajemy na sklepie nie są zbyt tanie, a nasz biznes rzeczywiście jest dochodowy. Ponadto, koszt własny sprzedanych produktów – jako element bilansu zysków i strat – stanowi znakomitą informację dla naszych potencjalnych inwestorów odnośnie rentowności projektu oraz kondycji naszego biznesu.

Warto również pamiętać, że koszt własny sprzedaży obniża dochód naszego przedsiębiorstwa. Oczywiście widać tutaj korzyść, pod postacią obniżonego podatku dochodowego, natomiast niższy dochód, to niższe dywidendy dla potencjalnych akcjonariuszy. Warto więc – prowadząc sklep internetowy – utrzymywać ten wskaźnik na racjonalnym poziomie. W sprzedaży chodzi wszak o to, żeby się opłacała. A koszt własny sprzedaży to element, który pozwala tej opłacalności pilnować.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.  O autorze:
  Powiązane

  Wybrane dla Ciebie: