Jakie korzyści daje własny sklep internetowy?

Wartość polskiego rynku e-commerce szacuje się obecnie już na ponad 40 miliardów złotych, a prognozy na kolejne lata jednoznacznie pokazują, że będzie coraz lepiej. Już w 2020 roku wartość ta może przekroczyć 70 miliardów złotych, przy jednoczesnym wzroście liczby osób aktywnie kupujących w sklepach online.

Sam rynek potencjalnych klientów w Polsce jest bardzo obszerny. Mamy ponad 30 milionów aktywnych internautów, z czego w 2017 roku ponad 54% z nich deklarowało dokonywanie zakupów w sieci. 15 milionów ludzi to niebagatelna ilość, stanowiąca niezwykłą szansę dla przedsiębiorców, którzy chcą intensyfikować zyski ze swojej sprzedaży.

Dzisiaj przyjrzymy się jednak nie tyle temu, jak prowadzić prawidłowo sklep internetowy, ale jakie korzyści płyną z jego posiadania. Jeśli wciąż zastanawiacie się nad tym, czy warto inwestować w e-commerce, to dzięki tym informacjom łatwiej będzie Wam podjąć decyzję.

Budowanie świadomości o marce

Dzięki tak dużej grupie osób zainteresowanych zakupami online, Internet stanowi idealne miejsce do tego, aby wypromować swoją markę i jednocześnie zwiększyć dochody ze sprzedaży.

Klasyczne wypromowanie marki na rynku lokalnym jest dużym wyzwaniem generującym ogromne koszty, a jeśli myślimy o kampanii na skalę krajową, to czeka nas niezwykle trudne zadanie. W przypadku Internetu sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tutaj nie istnieją bariery regionalne i nie ma znaczenia to, czy klient dokonujący zakupu w sklepie mieszka blisko siedziby naszej firmy, czy może ma do niej kilkaset kilometrów. Dobrze prowadzone sklepy, z ciekawą ofertą i atrakcyjnie wyglądające budują świadomość o marce i tworzą jej pozytywny wizerunek.

Na sukces w branży e-commerce wpływa nie tylko jakość produktu, ale także wygląd i funkcjonalność samej platformy handlowej. Warto więc przed otwarciem sklepu zajrzeć, chociażby na stronę codarius.com i sprawdzić, jak powinien wyglądać profesjonalny sklep.

Możliwość sprzedaży przez 365 dni w roku, 24h na dobę

Niewątpliwą zaletą jest z pewnością ciągłość sprzedaży. Stacjonarne sklepy funkcjonują przede wszystkim od poniedziałku do piątku i to głównie w ciągu dnia, a każde wydłużenie czasu pracy generuje kolejne koszty związane z zatrudnianiem nowych pracowników.

Sklepy internetowe nie mają tego problemu. Nie dość, że w łatwy sposób docieramy do klientów z całej Polski, a nawet i z innych krajów (jeśli taki mamy cel), to jeszcze handel realizowany jest przez cały rok. Niedziela, święta czy środek nocy nie stanowią tutaj przeszkody dla generowania zysków ze sprzedaży.

Niskie koszty utrzymania sklepu online

Do ważnych zalet zalicza się także niskie koszty zarówno otwarcia sklepu, jak i jego późniejszego prowadzenia. Przede wszystkim nie wydajemy pieniędzy na wynajem lokali handlowych, nie musimy zatrudniać armii pracowników, kupować wyposażenia do sklepu i płacić ogromnych rachunków za media. Jakby tego było mało, w wielu przypadkach możemy pominąć nawet koszty magazynowania towaru. Przy dobrym zarządzaniu firmą towar można kupować bądź go produkować, nawet dopiero po zebraniu zamówień ze sklepu.

Doskonały kontakt z klientem

Kontakt z klientem jest natomiast zaletą prowadzenia sklepów internetowych, o której mówi się dość rzadko, a która jednak jest niesłychanie ważna. Element ten w dużej mierze jest powiązany z budowaniem pozytywnego wizerunku.

Przede wszystkim klienci sklepu dobrze zarządzanego otrzymują nawet kilka kanałów prostego kontaktu, ale na tym zalety się nie kończą. Osoby składające zamówienia podają między innymi własny adres poczty elektronicznej, który można wykorzystać do promocji. W łatwy sposób możemy więc przesyłać newslettery, zachęty do skorzystania z aktualnych promocji czy, chociażby kody rabatowe dla stałych klientów.

Łatwość kontaktu ma tutaj niebagatelne znaczenie, gdyż można ją skutecznie wykorzystać do prób zatrzymania klienta przy sobie, co w przypadku sklepów stacjonarnych jest dużo trudniejsze i kosztowniejsze.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: