Jak znaleźć produkt, który będzie się sprzedawał w Internecie?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego sklepu internetowego, ale nie masz pojęcia, co zrobić, aby odnieść sukces? Na pierwszy rzut oka współczesny rynek wydaje się nasycony do granic możliwości, ale to tylko pozory. Już kilka lat temu początkujący przedsiębiorcy sądzili, że nie ma już miejsca na nowe firmy w branży e-commerce. Tymczasem każdego roku pojawiają się nowo zakładane przedsiębiorstwa – z sukcesem sprzedają różne produkty. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak szukać niszowych branż i co należy zrobić, aby rozpocząć sprzedaż przez Internet.

Po pierwsze: zbadaj rynek – wykonaj analizę konkurencji

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu własnego sklepu internetowego, musisz wiedzieć, co chcesz sprzedawać. Tutaj często rozpoczynają się kłopoty, gdyż jak już we wstępie wspomniano, wydaje się, że rynek jest perfekcyjnie nasycony. Na szczęście Internet jest dzisiaj miejscem, w którym praktycznie każdy konsument codziennie poszukuje informacji o różnych produktach i usługach. Jeśli więc nie masz żadnego pomysłu na e-biznes, na początek możesz porównać, chociażby takie wyszukiwania, jak żywność, ubrania oraz elektronika. Na pewno szybko się zorientujesz, że fraza „ubrania” to jedno z częściej wpisywanych słów kluczowych.

Jeśli zdecydujesz się otworzyć sklep internetowy z odzieżą, na tym Twoje poczynania oczywiście nie powinny się zakończyć. Równie istotne znaczenie ma bowiem fakt, gdzie klienci kupują ubrania, a także, w jaki sposób zdobywają informacje na temat ofert.

W tym celu możesz wykorzystać różne narzędzia, w tym np.:

  • opracowany przez Google Consumer Barometer – bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu sprawdzisz nie tylko, w jakich miejscach konsumenci nabywają odzież, co jest kluczowym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o zakupie, a także z jakich urządzeń korzystają najczęściej,
  • SimilarWeb – witryna pozwalająca na pogłębioną analizę, dostarczająca różne rankingi, wskazująca podobieństwa pomiędzy witrynami,
  • Brand24 – monitoring mediów społecznościowych oraz wszelkich wzmianek pojawiających się w internecie – działa na dowolne słowa kluczowe wpisane przez użytkownika – również na nazwę firmy, dzięki czemu z łatwością możesz zbadać, gdzie pojawiają się dyskusje czy oceny o Twojej konkurencji.

 

Po drugie: znajdź niszę rynkową w e-commerce

Znalezienie niszy na biznes prowadzony za pośrednictwem sieci może sprawić, że osiągniesz sukces. Jednak jej poszukiwanie nie jest łatwe, wręcz można je porównać do prób odszukania zaginionego skarbu. W tym miejscu warto podkreślić, że nisza rynkowa wcale nie musi oznaczać mocno innowacyjnego produktu lub usługi. Może być to np. towar zmodyfikowany, dostosowany do aktualnych potrzeb i oczekiwań konsumentów. Dzięki niszy biznesowej można zyskać przewagę nad konkurencją, automatycznie zostając liderem danego segmentu rynku. Co zrobić, aby ją znaleźć? Sposobów jest wiele. Jednym z nich może być, chociażby przeglądanie forów internetowych i wyszukiwanie problemów, z którymi mało kto sobie radzi, a następnie zaproponowanie odpowiednich rozwiązań. Niszę na biznes w e-commerce możesz również znaleźć, jeśli na bieżąco śledzisz nowoczesne technologie, przełomowe wiadomości itp.

Po trzecie: uruchom sklep dopasowany do Twoich potrzeb

Zdecydowałeś już, co chcesz sprzedawać? Świetnie. Teraz możesz przystąpić do zakładania sklepu internetowego, ale uwaga, sam potencjał i posiadanie e-biznesu nie wystarczą do tego, abyś mógł odnieść sukces. Decydując się na rozpoczęcie sprzedaży za pośrednictwem sieci, warto dokładnie przeanalizować, jak powinien wyglądać Twój sklep, jakie posiadać funkcjonalności itp. Wciąż wielu przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących, nie zdaje sobie sprawy z liczby błędów w sklepach, które mają negatywny wpływ na sprzedaż.

Dlatego, zamiast inwestować w kosztowne oprogramowanie, być może o wiele lepiej zastanowić się np. nad opcją dzierżawienia platformy sklepowej, czyli tzw. sklepu w abonamencie? To idealne rozwiązanie w szczególności na początek, gdy masz niski budżet i nie posiadasz fachowej wiedzy z zakresu praw konsumenta, obsługi zamówień, płatności czy magazynowania. Dzięki dedykowanemu opiekunowi, którego zyskasz razem z platformą, możesz stworzyć naprawdę dobrze prosperujący biznes, a wszystko bez dogłębnej znajomości zagadnień e-commerce. Brzmi dobrze, prawda? Z pomocą przychodzi właśnie Codarius – umożliwiamy otwarcie sklepu internetowego nawet do 70% taniej w pierwszym roku jego działania. Oferujemy dopasowany cennik, który z łatwością dopasujemy do Twoich możliwości.

Podsumowanie

Na zakończenie warto wspomnieć, że chcąc stworzyć dochodowy e-biznes, dobrze jest też znać bieżące trendy rynkowe. Takie kategorie jak odzież czy elektronika wciąż mają się co prawda bardzo dobrze, jednak podejmując decyzję o założeniu własnego sklepu, warto mieć na uwadze, że z biegiem lat pojawiają się coraz to nowe segmenty, w których także dokonuje się sporo zakupów. Takim przykładem na chwilę obecną może być, chociażby farmacja i apteki internetowe.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: