Jak zminimalizować ryzyko przy otwieraniu nowego sklepu internetowego?

W dzisiejszych czasach otworzenie sklepu internetowego to w zasadzie formalność. W sieci mamy mnóstwo specjalnych rozwiązań e-commerce, nierzadko nawet darmowych platform. Oprogramowanie umożliwia samodzielne zbudowanie sklepu internetowego w kilka minut, w zasadzie przy zerowych kosztach. Pozory jednak mylą. Uruchomienie sklepu nie daje żadnej gwarancji jego utrzymania się na rynku. Sprawdzimy więc dzisiaj, o czym trzeba pamiętać, aby zminimalizować ryzyko porażki.

Ponad połowa sklepów online bardzo szybko znika z rynku

Zaledwie kilka miesięcy wystarczy, aby świeżo powstała witryna handlowa na dobre zniknęła z rynku. Problem jest bardzo poważny. Statystyki pokazują bowiem, że przeciętnie aż około 60% firm z branży e-commerce zamyka swoją działalność po tak krótkim czasie. Z pozostałych 40% tylko niewielki odsetek osiąga spektakularny sukces na rynku. Reszta firm jakoś się utrzymuje, ale nie ma tutaj mowy o wysokich dochodach.

Podstawą zminimalizowania ryzyka poniesienia takiej klęski jest wiedza o tym, jakich błędów należy unikać. Tym zajmiemy się właśnie teraz.

Jak wygląda idealny „przepis na klęskę” w branży e-commerce?

Naturalnie przyczyn nieudanego startu sklepu internetowego może być wiele. Część z nich jest charakterystyczna wyłącznie dla określonej branży, w której portal się porusza. My jednak prześwietlimy te, które zdecydowanie pojawiają się najczęściej. Zalicza się do nich:

  • zły wybór „startowego” asortymentu sklepu;
  • nieokreślenie grupy docelowej i brak wiedzy o preferencjach klientów;
  • źle dobrane lub nieodpowiednio skonfigurowane oprogramowanie dla sklepu online.

Przyjrzymy się teraz każdemu z tych błędów nieco bliżej.

 

Wybór asortymentu na start sprzedaży

Ten błąd w dużej mierze wiąże się z nieposzanowaniem zalet wynikających z dokładnej analizy konkurencji. Wiele sklepów nie osiąga sukcesu, bo już na starcie rzuca się na przysłowiową głęboką wodę. Wybierając więc na początek asortyment, dla którego konkurencja jest ogromna i mocna, już na początku wręcz blokujemy sobie drogę do rozwoju.

Mało kto na początku działalności będzie w stanie konkurować z cenami ogromnych sklepów. Analiza konkurencji powinna być pierwszym krokiem, przed wdrożeniem rozwiązań e-commerce. Najlepiej zaczynać od takich towarów, na które konkurencja po prostu jest mniejsza lub taka, z którą łatwiej będzie nam rywalizować. W ten sposób zyskuje się zaufanie na rynku i zdobywa wielu nowych klientów. Na tak zbudowanej podstawie będzie można w przyszłości poszerzać swoją ofertę o towary bardziej konkurencyjne.

Brak wiedzy o grupie docelowej

Tego problemu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Przy otwieraniu nowego sklepu należy wiedzieć, do kogo konkretnie jego oferta będzie kierowana. Informacje o potrzebach i preferencjach takich ludzi ułatwiają prowadzenie kampanii marketingowej. Ułatwia to również skonfigurowanie oprogramowania do sklepu internetowego i zaprojektowanie jego szaty.

 

Zły projekt strony

Z badań statystycznych wynika, że blisko 80% klientów sklepów internetowych pozytywnie reaguje na profesjonalnie wyglądające witryny. Takie miejsca od razu wzbudzają zaufanie. Strona nie spełnia aktualnych standardów, jest przesadnie prosta lub boryka się z wieloma błędami? Prawie na pewno jej właściciel będzie obserwował drastyczny odpływ potencjalnych klientów.

Blokadą nierzadko jest również błędnie zaprojektowany i wykonany interfejs. Klient nie może mieć problemów ze znalezienie interesującego go produktu. Nie może też zgubić się w menu nawigacyjnym. Jeśli tak się stanie, z pewnością nie będzie więcej tracił swojego czasu na takiej witrynie. Problemem nierzadko jest również to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. To optymalizacja kodu oraz dopasowanie wszystkich elementów witryny do standardów SEO.

Zaniedbanie tego kończy się problemami z pozycjonowaniem. Sklep wyświetla się nisko w wynikach wyszukiwania, przez co zasięg jest znikomy, a i szansa na napływ nowych klientów niewielka. Dobrym rozwiązaniem są tutaj dedykowane sklepy. Takie skrypty są odpowiednio zoptymalizowane i przygotowane pod kątem standardów SEO.

 

Skorzystanie z pomocy specjalistów to zawsze dobra inwestycja

To wszystko pokazuje, że należy zdać się na wsparcie specjalistów. Odpowiednia analiza rynku, profesjonalne zaprojektowanie i wykonanie strony. Do tego dobre zaplanowanie pozycjonowania i ogólnego marketingu. To właśnie klucze do osiągnięcia sukcesu w tej branży – dlatego warto rozpocząć współpracę z Codarius!

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: