Jak zarabiać na blogu w e-commerce?

Handel elektroniczny daje ogrom możliwości tym, którzy wychodzą poza schematy i myślą na wielką skalę. Każdy może prowadzić własną stronę internetową, jednak tylko wybrani będą na niej zarabiać. Jednym z ciekawych rozwiązań i form zarobku jest prowadzenie bloga. Wynagrodzenie nie powinno być jednak główną przyczyną założenia takiej strony, a pasja, wiedza, doświadczenie oraz chęcią podzielenia się tym z innymi użytkownikami.

Zarabianie w blogosferze

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie bloga. Taka strona to już nie tylko modne stylizacje, przepisy na zdrowe jedzenie, wykonanie własnoręcznego prezentu, ale także dzielenie się wiedzą ekspercką z różnych dziedzin. To nie tylko ukazanie profesjonalizmu i wiedzy, ale również zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa. Co więcej, wspólne zainteresowania użytkownika oraz przedsiębiorcy, stworzą więź, dzięki której użytkownik stanie się lojalnym klientem. Najważniejszą kwestią jest rozpoczęcie działań: zacznij od szczegółowego planu i po prostu pisz!

Artykuły sponsorowane

Rozchwytywani blogerzy mają wiele propozycji artykułów sponsorowanych – zlecanych i opłacanych przez większe, bardziej znane firmy. Jeśli prowadzisz swoją firmę i szukasz dodatkowego źródła dochodu, to Ty możesz zlecić taki artykuł sponsorowany, przez co przyciągniesz więcej potencjalnych klientów na swoją stronę internetową, albo możesz współpracować z innymi przedsiębiorstwami, umieszczając takie artykuły na swoim blogu. Z tej opcji możesz skorzystać podwójnie – zarówno jako zleceniodawca, jak i zleceniobiorca.

Reklamy banerowe

Jedną z popularnych form zarobku na różnych stronach internetowych są reklamy banerowe, przy których można korzystać z gotowych systemów lub samodzielnie umieszczać je na stronie. Jest to pewien sposób na zarabianie, jednak warto zwrócić uwagę na to, by reklamy nie zajmowały całej strony i nie przytłaczały użytkownika.

Affiliate marketing

Jeszcze nierozwinięty w Polsce marketing afiliacyjny ma w blogosferze ogromny potencjał. Jako przedsiębiorca, możesz zostać reklamodawcą lub wydawcą za pośrednictwem własnego programu afiliacyjnego bądź tych dostępnych na rynku. Zasada jest prosta: w zależności od zarobków, partnerzy biznesowi dzielą pomiędzy siebie kwotę ze sprzedaży. Zazwyczaj dla wydawców mogą to być zarobki do kilkunastu procent od sprzedaży.

Marketing afiliacyjny można wykorzystać na kilka sposobów: wstawiając na bloga banner czy podpinając linki w treści lub grafikach, zachęcając w oryginalny sposób użytkownika do przejścia na stronę internetową reklamodawcy i tam dokonać zakupu. Jest to jeden z najbardziej naturalnych sposobów sprzedaży – bloger nie sprzedaje danego produktu bezpośrednio, a jedynie pośredniczy w zawarciu transakcji. Zresztą, kiedy jest rozpoznawalny, wcale nie musi wymyślać oryginalnych pomysłów na zareklamowanie produktu i zachęcenie do przejścia na stronę reklamodawcy – wystarczy, że wstawi w mediach społecznościowych zdjęcie z przykładowym produktem, a większość fanów będzie chciała również kupić ten produkt. Konsumenci, zamiast szukać produktu w sieci, po prostu zapytają na profilu o ten towar – a tu już prosta droga do wygenerowania i wstawienia linku.

Jak widać, posiadanie bloga ma wiele plusów i korzyści finansowych. Warto jednak wychodzić z założenia, że żeby coś dostać, najpierw trzeba coś dać. Ogromnym sukcesem będzie zdobywanie nowych czytelników oraz popularności – reszta, taka jak zarabianie, jest miłym i praktycznym dodatkiem.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: