Jak wybrać nazwę dla swojej marki lub sklepu internetowego

Jednym z najważniejszych elementów zakładania sklepu internetowego jest wybór nazwy sklepu czy marki. Od tego wszystko się zaczyna. Na tym etapie papier wszystko przyjmie, ale trzeba pamiętać, że zmiana marki czy rebranding na dalszym etapie rozwoju Twojego biznesu może być procesem kosztownym i trudnym. Dlatego warto poświęcić odrobinę więcej czasu i stworzyć nazwę z której będziesz zadowolony.

Wygeneruj jak najwięcej skojarzeń z Twoją działalnością

Na samym początku wypisz wszystkie wyrazy i zwroty, które kojarzą się z branżą w której działasz, z marką oraz produktami. To mogą być bardzo bliskie lub dalekie skojarzenia. Nie ograniczaj się w tym momencie. Pozwól myślom płynąć. Przy generowaniu pomysłów przydatne mogą okazać się słowniki, np. języka polskiego, synonimów czy wyrazów bliskoznacznych. Powiększą Twoją listę a może jakiś synonim okaże się strzałem w dziesiątkę.

Nazwa jednego z największych serwisów społecznościowych powstała przy użyciu słownika. Jack Dorsey, jeden z co-funderów szukał nazwy idealnie pasującej do zamysłu minimum słów, maksimum treści. Po przeszukaniu słownika znalazł słowo Twitter, co oznacza świergot, ptasi trel.

 

Zabaw się słowami i stwórz coś niepowtarzalnego

W tym momencie powinieneś mieć długą listę pomysłów, czyli materiał z którym możesz pracować. To czas, kiedy możesz łączyć wyrazy, dzielić, zmieniać kolejność liter, żeby powstało to coś, czyli nazwa Twojego sklepu czy marki. Trudne? Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, ale możesz sprawdzić w jaki sposób zrobiły to znane firmy. Powinno pomóc.

  • LENOVO – powstało z połączenia dwóch słów “le” (ze starej nazwy Legend) oraz “novo” co po łacinie oznacza nowy),
  • Amazon – pochodzi od nazwy rzeki Amazonki,
  • KFC – jest to skrót od pierwszych liter wyrazów Kentucky Fried Chicken,
  • BlackBerry – nazwa została wybrana ze względu na podobieństwo przycisków klawiatury do pestek, które składają się na owoce jeżyny,
  • LEGO – skrót duńskiego zwrotu LEg GOdt, który oznacza baw się dobrze.

Zasady wyboru nazwy pod Twoją markę

Ostatnim etapem jest weryfikacja i wybranie zwycięzcy. Który pomysł jest najlepszy? Czy powinieneś sugerować się tylko własną opinią czy zapytać innych o zdanie? Istnieje kilka zasad jakie powinna spełniać dobra nazwa:

  • odpowiadająca – przesłaniu marki oraz strategii. Nazwa to nie tylko ładne słowa, ale także jeden z elementów wizerunkowych, dlatego zadbaj, żeby nazwa komunikowała wartości marki,
  • prosta – nie twórz skomplikowanych, trudnych do wypowiedzenia i zapisania nazw,
  • łatwa do zapamiętania – nazwa powinna zapadać w pamięć,
  • bezpieczna – nie powinna naruszać prawa, dobrych obyczajów i nie może być zastrzeżona jako znak towarowy,
  • unikalna – trudno w tych czasach o nazwę, która jest wolna i będzie tylko nasza, dlatego wybierając odpowiednią nazwę upewnij się czy nie jest już zajęta,
  • dopasowana – nie tylko do branży, ale przede wszystkim do Twojej grupy docelowej,
  • pozytywna – niektóre słowa mają pozytywne znaczenie w języku polskim, ale niekoniecznie już w języku obcym. Nie ma to większego znaczenia, jeśli nie planujesz sprzedawać za granicą.

Na koniec PROTIP od Jacka Kłosińskiego

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.



    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: