Czy opis produktu naprawdę jest taki istotny?

Dobrze przygotowane opisy produktów wpływają bezpośrednio na przychody, które generuje sklep internetowy. Poniżej przedstawimy najważniejsze zasady tworzenia opisów, dzięki którym zadbasz o efektywność na swoim sklepie internetowym.

Pamiętaj, że opis produktów ma na celu zainteresowanie Twojego potencjalnego klienta, więc jeżeli opis będzie atrakcyjny oraz czytelny to bezpośrednio przełoży się to na zwiększony ruch na sklepie oraz konwersję, a co istotne wyróżnisz się na tle konkurencji.

Indywidualny opis

Opis powinien być unikatowy, a więc powielanie opisów od producenta lub brak opisu przy produkcie to błędy, które nie tylko zaszkodzą pozycjonowaniu, ale i zrażą potencjalnych klientów. Unikalne opisy produktów pozwalają na osiągnięcie lepszych wyników w wyszukiwarce. Skopiowanie choćby niewielkiego fragmentu z innego opisu tego samego produktu może skutkować obniżeniem pozycji w Google, a co za tym idzie, zmniejszeniem sprzedaży.

 Frazy kluczowe.

Najprościej mówiąc, są to krótkie zwroty, które wpisują użytkownicy wyszukiwarki Google, aby odnaleźć interesujący ich produkt. Może być to na przykład “mały stolik kawowy” czy “wygodne buty do biegania” . Podstawową zasadą, którą należy się kierować przy tworzeniu wartościowych opisów produktów jest zapoznanie się z potrzebami konsumentów.

W tym celu warto wykorzystać odpowiednie narzędzia, które na bieżąco monitorują trendy w wyszukiwarkach. W tym celu warto skorzystać np. z Google Analytics lub innych, nieco bardziej zaawansowanych stron. Należy jednak pamiętać, że ze słowami kluczowymi nie można przesadzać. Opis produktu z założenia jest krótkim tekstem, a przesycenie go frazami spowoduje, że algorytm uzna go za nie wartościowy.

W opisie produktu warto stosować tzw. anchory, które po kliknięciu przekierują czytelnika do wybranej zakładki. Sumienne umieszczanie odnośników wpływa bowiem na lepsze pozycjonowanie strony, a także zwiększenie ruchu.

Poznaj swojego klienta

Przeprowadź odpowiedni research i stwórz swojego idealnego klienta. Skup się nie tylko na cechach demograficznych, ale również behawioralnych.

Pamiętaj o realnych potrzebach Twoich klientów oraz praktycznych korzyściach, jakie im oferuje Twój produkt.

Odpowiedz na pytanie: „Jakie problemy na gruncie emocjonalnym rozwiązuje ten produkt lub jakiej przyjemności dostarcza?”

Przypominając odwiedzającym o konkretnych problemach, z jakimi muszą się mierzyć, wzmagasz w nich pilną potrzebę oraz chęć zakupu. Klienci kupują emocje. Pamiętaj o tym.

Jeśli uszczelka na butelce z wodą eliminuje frustrujące wycieki, a odpowiednia podeszwa buta zapobiega denerwującym, bolesnym pęcherzom – takie korzyści warto zdecydowanie podkreślić.

Czytelność opisu i jego parametry techniczne

To bardzo ważny element opisu. Klienci nie zawsze będą w stanie wyobrazić sobie, jak fizycznie prezentuje się produkt. W przypadku pewnych towarów (np. elektroniki) specyfikacja techniczna jest tym bardziej ważna, gdyż pomaga podjąć świadomą decyzję zakupową. Jeśli podajesz dane techniczne, koniecznie trzeba przedstawić je w czytelnej formie. Jeżeli nie wiesz jak taki opis powinien wyglądać – przyjrzyj się opisom konkurencji.

Zadbaj o czytelność opisu, tak, aby klient szybko odnalazł informacje, które są dla niego istotne. Możesz przygotować szkic, dzięki któremu opisy Twoich produktów będą uporządkowane i schludne.

Przykładowy szkic może wyglądać następująco:

Nagłówek, który przyciąga uwagę.

Krótki paragraf opisujący najważniejsze korzyści, które daje produkt.

Wypunktowana lista przedstawiająca cechy wraz z kolejnym rozwinięciem zapewnianych korzyści.

Najważniejsze dane techniczne.

Call to action – końcowa zachęta do zakupu produktu.

Oczywiście szablon możesz dostosować w dowolny sposób – wszystko zależy od grupy docelowej, kategorii produktów itp. Warto przygotować sobie nawet kilka takich wzorców.

Zadbaj o prawidłową pisownię

Fundamentem wszelkich transakcji jest zaufanie, nic w tym dziwnego zatem, że kupujący potencjalne błędy językowe potraktuje jak czerwoną flagę. Chodzi o to, że taka niedbałość może bezpośrednio sygnalizować, że sprzedawca jest nieprofesjonalny, skoro nie dopilnował, aby prezentacja produktu była na, to nie przykłada także uwagi do kolejnych etapów procesu sprzedażowego. Takie wrażenie potęguje fakt, że opis towaru to często pierwsze bliższe zetknięcie się klienta z samym sklepem oraz jego ofertą.

Podsumowując należy pamiętać zarówno o zasadach SEO, jak również o klientach i ich potrzebach. Opis powinien być czytelny, wyczerpujący skupiający się na korzyściach oraz odpowiednio sformatowany.

Zadbaj, aby opis produktów na Twoim sklepie był na wysokim poziomie, a dzięki temu zwiększysz przychody na swoim sklepie.

Anna Markowska

Array


Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.

Przetestuj sklep internetowy

Codarius przez 14 dni za darmoZgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez RN300 sp. z o.o. w celach kontaktowych. Zaakceptuj

Powiązane

Wybrane dla Ciebie:


Jak ograniczyć wydatki na marketing korzystając z marketing automation?


Jak ograniczyć wydatki na marketing korzystając z marketing automation?


Czytaj więcejTOP 10 NARZĘDZI USPRAWNIAJĄCYCH ZARZĄDZANIE SKLEPEM INTERNETOWYM


TOP 10 NARZĘDZI USPRAWNIAJĄCYCH ZARZĄDZANIE SKLEPEM INTERNETOWYM


Czytaj więcejSEO dla e-commerce – jak pozycjonowanie może wesprzeć konwersję w Twoim sklepie internetowym?


SEO dla e-commerce – jak pozycjonowanie może wesprzeć konwersję w Twoim sklepie internetowym?


Czytaj więcej