Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

W coraz bardziej cyfrowym świecie prowadzenie biznesu e-commerce staje się coraz popularniejsze, jednak wciąż można zetknąć się ze stwierdzeniem, że założenie własnego sklepu internetowego jest bardzo kosztowne, a na dodatek wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie jest to prawdą, a ostateczne koszty w rzeczywistości są uzależnione od wielu różnych czynników. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę kosztuje sklep internetowy.

Na co trzeba wyłożyć pieniądze na początek?

Jeśli nie masz zbyt dużego budżetu na start i nie chcesz przepłacać za sklep, wówczas na początku warto, abyś wybierał wyłącznie te rozwiązania i możliwości, z których będziesz korzystać. Zanim przejdziemy do omówienia kwestii związanych z kosztami oprogramowania, warto zapoznać się z opłatami, które musi wnieść każdy początkujący przedsiębiorca.

Są one następujące:

  • składki ZUS – przez pierwsze sześć miesięcy możesz liczyć na ulgę zobowiązującą do płacenia jedynie składki zdrowotnej (w 2018 roku jest to 319,94 zł) oraz przez kolejne dwa lata na tzw. mały ZUS (w roku 2018 wynosi on 520 zł),
  • opłaty dla Urzędu Skarbowego – ich wysokość zależy przede wszystkim od wybranego sposobu rozliczania się,
  • księgowa – to wydatek rzędu ok. 200 zł,

To podstawowe koszty, które trzeba mieć na uwadze podczas zakładania sklepu internetowego. Jednak kluczowe znaczenie z punktu widzenia opłat jest wybór odpowiedniego oprogramowania, którym teraz się zajmiemy.

Ile wynoszą koszty prowadzenia sklepu internetowego?

Kiedy podjąłeś już decyzję o uruchomieniu własnego e-biznesu, musisz zastanowić się nad wyborem właściwego rozwiązania technicznego. Co będzie dla Ciebie lepsze: platforma bazująca na modelu SaaS, czyli tzw. platforma dzierżawiona, czy może oprogramowanie na zasadach open-source, które można wdrożyć i dopasować do indywidualnych potrzeb?

W modelu SaaS jako klient otrzymujesz gotowe funkcjonalności i rozwiązania, ale co najważniejsze, nie musisz martwić się o techniczne aspekty funkcjonowania witryny. Sklep jest przystosowany do rozpoczęcia sprzedaży właściwie od zaraz. Oprogramowanie sklepu utworzonego w ramach platformy dzierżawionej jest automatycznie aktualizowane oraz dostosowywane do aktualnych wymogów prawnych. Cena prowadzenia sklepu w abonamencie wynosi zwykle od 100 do 200 złotych.

W ramach open-source jako klient uzyskujesz darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, jednak jeśli nie posiadasz fachowej wiedzy programistycznej, wówczas będziesz musiał zapłacić specjaliście za konfigurację oraz uruchomienie sklepu. W ramach kosztów należy też uwzględnić hosting (w SaaS jest on wliczony w abonament) oraz dodatkowe opłaty, np. za poszczególne funkcje, moduły. Standardowe wdrożenie rozwiązania bazującego na zasadach open-source bardzo często przewyższa koszty uruchomienia sklepu działającego w modelu abonamentowym.

W tym miejscu warto dodać, że oprogramowanie open-source jest także związane z koniecznością ponoszenia dodatkowych koszów dotyczących rozwoju. Zarządzanie średnim sklepem wymaga nawiązania współpracy z administratorem, a w niektórych przypadkach zmiany infrastruktury serwerowej na bardziej zaawansowaną. To oczywiście dodatkowe opłaty.

Jak obniżyć koszty prowadzenia sklepu internetowego?

Chcąc zminimalizować wydatki związane z otwarciem i prowadzeniem sklepu internetowego, warto zdecydować się na korzystanie z tzw. platformy dzierżawionej. Jest to oszczędność wynosząca kilka, a niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo można rozważyć opcję dropshippingu, która pozwala na wysyłkę produktów z hurtowni bezpośrednio do klientów, minimalizując tym samym opłaty związane z wynajmem magazynu.

Podsumowanie

Jak się okazuje, założenie własnego sklepu internetowego wcale nie musi być drogie. Sklep w abonamencie to rozwiązanie godne uwagi dla osób z niskim budżetem oraz dla wszystkich tych, którzy chcą zajmować się rzeczywistym prowadzeniem sprzedaży, a nie technicznymi kwestiami jej działania. Pamiętaj jednak, że wybór oprogramowania nie powinien dotyczyć wyłącznie kosztów wdrożenia i utrzymania sklepu. Zawsze warto przemyśleć swoje plany i wybrać opcję, która najlepiej pasuje do naszej wizji.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: