Hurtownia internetowa B2B - rozszerzamy działalność na klientów biznesowych

Każdemu, kto prowadzi sklep internetowy zależy na tym, żeby jego biznes sukcesywnie się rozwijał. Hurtownia internetowa B2B może być milowym krokiem do takiego rozwoju – zwłaszcza dla sprzedawców, którzy jednocześnie są producentami. O tym, dlaczego warto uruchomić hurtownię internetową i jak zrobić to z głową, przeczytasz w niniejszym wpisie.

Każdy, kto jest producentem wie, że sprzedaż detaliczna to ważna działka, ale często prawdziwe żyły złota łapie się, pozyskując klientów hurtowych. Dla takich właśnie odbiorców powstają hurtownie internetowe, dlatego dziś chcielibyśmy przybliżyć nieco ten wątek.

Hurtownia internetowa B2B – kto może otworzyć?

Otworzyć hurtownię internetową B2B może każdy, kto chce sprzedawać produkty w ilościach większych niż detaliczne. Na bazie naszych doświadczeń zauważamy, że najczęściej na budowę hurtowni B2B decydują się firmy, które jednocześnie są producentami. Nie jest to jednak regułą. Czasem sprzedaż hurtową prowadzą również firmy typowo handlowe – najczęściej odbywa się to na zasadzie zdobywania towaru w korzystnych cenach gdzieś zagranicą i sprzedawanie go w Polsce do dalszej dystrybucji (lub w kierunku odwrotnym). 

Bez względu na to, czy zamierzasz towary produkować, czy też znajdujesz się w jakiejś części łańcucha dostaw, hurtownia internetowa może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem na dywersyfikację Twojej sprzedaży. Przede wszystkim, dzięki hurtowni online będziesz w stanie w prosty sposób zarządzać sprzedażą dla klientów biznesowych, co ułatwi pracę Tobie i Twoim handlowcom. Jednocześnie, dobrze zaplanowana hurtownia internetowa pozwoli Ci na automatyzację wielu aspektów sprzedaży B2B, co może pozytywnie wpłynąć na czas, jaki w nią wkładasz.

hurtownia internetowa b2b
Dobrze działająca hurtownia internetowa B2B może usprawnić Twoje procesy biznesowe.

Jakie funkcjonalności powinna mieć hurtownia B2B?

Wspominaliśmy wyżej o dobrej hurtowni internetowej. No właśnie – dobra czyli jaka? A raczej z jakimi funkcjonalnościami? Jest przynajmniej kilka funkcji, jakie powinna spełniać hurtownia B2B,  aby można było powiedzieć, że jest dobrą. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

Ustalanie indywidualnych zakresów cenowych

Wielu spośród naszych klientów, u których wdrożona została platforma B2B, jako podstawową funkcjonalność, na której im zależy, sugerowała właśnie indywidualne zakresy cenowe dla różnych klientów hurtowych. Zazwyczaj jest tak, że hurtownicy ustalają ceny drogą negocjacji, dlatego też często różnią się one dla poszczególnych klientów. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy, by hurtownia online rzeczywiście usprawniła naszą pracę.

Możliwość ukrycia cen

Z powyższym punktem związana jest kolejna funkcjonalność, czyli możliwość ukrycia cen na hurtowni internetowej. Jeśli wiemy, że będą one się różnić per klient (lub grupa klientów), to warto jest nie pokazywać ich światu. Z tą funkcją wiąże się jeszcze temat otwartości hurtowni internetowej, natomiast poruszymy go nieco później.

Możliwość przydzielania indywidualnych rabatów

Indywidualne rabaty na produkty to jedna z kluczowych rzeczy przy okazji zakładania hurtowni internetowej B2B. Dzięki nim, jesteśmy w stanie przywiązać klienta do siebie i sprawić, że będziemy dla niego bardziej atrakcyjni od konkurencji. W dobrze zorganizowanej hurtowni online, powinniśmy mieć możliwość ustalenia rabatów zarówno dla klientów indywidualnie (na bazie wcześniejszych negocjacji handlowych), jak automatycznych. Na przykład po przekroczeniu wartości koszyka albo zakupów w danym okresie.

Synchronizacja z systemem magazynowo-księgowym

O ile w przypadku sprzedaży B2C integracja z systemem klasy ERP jest przydatną funkcjonalnością, o tyle w hurtowniach B2B zdaje się ona mieć kluczowe znaczenie. Ważne, aby na bazie takiej integracji synchronizować stany magazynowe, zwłaszcza jeśli posiadamy również kanał sprzedaży detalicznej. Nikt nie lubi w końcu kupować produktów, których ostatecznie sklep mu nie wyśle. Takie błędy potrafią być niezwykle kosztowne z punktu widzenia obsługi klienta. Integracja z ERP to także możliwość generowania faktur dla klientów biznesowych, co ułatwia późniejsze monitorowanie tych faktur czy windykację.

Indywidualne konto klienta

Warto, aby na hurtowni online było możliwe założenie indywidualnego konta klienta. Dzięki temu, również Twoi odbiorcy będą mieli wgląd w swoje wcześniejsze zamówienia (a także faktury). Również dzięki takim indywidualnym kontom najprościej jest zarządzać rabatami w sklepie, umożliwiają one także odkrycie cen lub w ogóle produktów dla klientów, jeśli zdecydujesz się na hurtownie półotwartą bądź zamkniętą. 

platforma sprzedaży b2b
Planując sprzedaż B2B warto uruchomić dedykowany serwis dla klientów biznesowych.

Hurtownia internetowa B2B – otwarta, półotwarta czy zamknięta?

Otwierając hurtownię internetową B2B będziesz musiał zdecydować jeszcze, w jaki sposób będziesz eksponował ją klientom. Tradycyjnie, hurtownie internetowe dzielą się na trzy zasadnicze grupy: 

  • otwarte
  • półotwarte
  • zamknięte.

Czym te grupy się różnią? Wyjaśniamy niżej!

Otwarta hurtownia B2B 

Otwarta hurtownia B2B praktycznie niczym nie różni się od sklepu internetowego. Klienci mogą tam przeglądać produkty, ich ceny, a także składać zamówienia. Dostęp do takiej hurtowni nie jest w żaden sposób ograniczony – ewentualnie zdarza się, że hurtownie tego typu wymagają rejestracji, aby wykonać na nich zakup. Z różnych względów nie jest to szczególnie popularny typ hurtowni B2B w naszym kraju.

Półotwarta hurtownia B2B

Hurtownie B2B typu półotwartego stanowią coś w rodzaju katalogu produktów. Oznacza to, że podobnie jak na otwartych możliwe jest przeglądanie asortymentu, jaki posiadasz, w przeciwieństwie jednak do tych pierwszych, nie jest możliwe zobaczenie cen. Te dostępne są dopiero po zalogowaniu, co pozwala na to, by ustalać je indywidualnie w zależności od grupy klientów (bądź wyświetlanie im stosownego rabatu). Dzięki ukrytym cenom, nie zdradzamy się też przed konkurencją, co w przypadku sprzedaży hurtowej może mieć duże znaczenie.

Zamknięta hurtownia B2B

Zamknięte hurtownie B2B charakteryzują się całkowitą niedostępnością dla niezalogowanych użytkowników. Oznacza to, że jedyne co zobaczymy na stronie po wejściu na nią “z ulicy” to panel logowania i rejestracji. Tego typu hurtownie pozwalają na ukrycie asortymentu przed konkurencją, a także stanowią swoistą platformę zakupową wyłącznie dla Twoich klientów (bądź potencjalnych klientów). Część hurtowników decyduje się dodatkowo na weryfikację klientów, dzięki czemu dostęp do hurtowni jest jeszcze bardziej ekskluzywny.

Tworzenie platformy hurtowej – czego się spodziewać?

Tworzenie platformy sprzedaży hurtowej nie jest proste. Z pewnością warto zacząć od spisania wszystkich procesów, jakie są dla Ciebie ważne z punktu widzenia sprzedaży hurtowej. Następnie niezbędne jest takiej platformy. Samo stworzenie hurtowni B2B to również kwestie integracyjne, rabatów, obsługi klienta i ustalenia polityki cenowej. Proces ten nie jest zatem z pewnością prosty. Mimo tego, jeśli uda Ci się przez niego przebrnąć i wszystko przebiegnie zgodnie z planem – możesz w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie swojego biznesu. Zarówno jeśli dopiero planujesz sprzedaż hurtową, jak i wtedy, gdy już sprzedajesz, ale czujesz, że jest jeszcze sporo do poprawy.

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: