Gotowy sklep internetowy - wady i zalety

gotowy sklep internetowy

Gotowy sklep internetowy to rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje sklepu szybko i z pewnością, że uniknie zaawansowanych prac technicznych nad swoim e-commerce. Uruchomienie takiego sklepu może sprawić, że w prosty sposób przetestujemy swój produkt w warunkach bojowych.

Stawiając swój pierwszy sklep internetowy, klienci często zastanawiają się, czy uruchomienie gotowego sklepu internetowego może być dla nich wystarczającym rozwiązaniem. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przy okazji tłumacząc, jak gotowy sklep internetowy może nam pomóc w rozwoju sprzedaży?

Gotowy sklep internetowy – co może zawierać?

W dużym skrócie, gotowe sklepy internetowe to rodzaj oprogramowania e-commerce, które pozwala na szybkie uruchomienie sklepu, po skonfigurowaniu podstawowych funkcji i dodaniu do sklepu produktów, które chcemy sprzedawać. W zdecydowanej większości przypadków, gotowe sklepy internetowe pozwalają na zmiany podstawowych funkcjonalności (metody wysyłki, płatności, podstawowe zmiany graficzne), a także dodawanie produktów, stron statycznych jak regulaminy czy polityki prywatności oraz korzystanie z podstawowych narzędzi marketingowych. Dzięki temu, sklep internetowy możemy uruchomić dosłownie w kilka godzin, a samo działanie nie będzie wymagało od nas pracy programisty.

Bardzo ważne w przypadku gotowego sklepu internetowego, aby w odpowiedni sposób opisana była wiedza na temat poszczególnych elementów konfiguracyjnych. Dlatego wybierając sklep internetowy na gotowym silniku warto zorientować się, czy:

 • mamy możliwość założenia sklepu demo, aby poznać funkcjonalności sklepu;
 • oprogramowanie sklepu internetowego posiada solidną dokumentację i instrukcję konfiguracji sklepu;
 • czy jest możliwe odbycie szkolenia z panelu administracyjnego. 

 

Każda z tych możliwości ułatwi nam uruchomienie i odpowiednie funkcjonowanie sklepu internetowego w krótkim czasie, dzięki czemu osiągniemy odpowiedni cel biznesowy.

Ile kosztuje gotowy sklep internetowy?

Gotowe sklepy internetowe kosztują zazwyczaj mniej niż zaawansowane dedykowane rozwiązania. Koszt utrzymania takiego sklepu zazwyczaj mieści się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie abonamamentu. Do tego dochodzą oczywiście koszty początkowej konfiguracji sklepu (jeśli nie chcemy zrobić tego sami) oraz ewentualnego dostosowania szablonu graficznego – przy czy wtedy ciężko już mówić o gotowym sklepie internetowym. Choć oczywiście definicja gotowego sklepu internetowego zapewne zawsze będzie się różnić w zależności od osoby.

Czy warto wybrać sklep internetowy z najniższym abonamentem? Naszym zdaniem nie. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co w ogóle składa się na taki abonament. Najczęściej w tej opłacie wliczone są między innymi:

 • koszty pracy zespołu utrzymującego platformę (dzięki czemu nie dochodzi do błędów lub są one na bieżąco naprawiane);
 • koszty infrastruktury serwerowej (mające znaczenie dla szybkości działania serwisu);
 • bieżący rozwój oprogramowania (dodawanie do sklepu internetowego nowych funkcjonalności);
 • użytkowanie oprogramowania (bo w końcu firma produkująca rozwiązanie też powinna na czymś zarabiać).

 

Oczywiście często to nie są jedyne koszty, jakie trzeba brać pod uwagę użytkując oprogramowanie sklepu internetowego. Mając to wszystko na uwadze, warto zadać sobie pytanie, czy w kwocie kilkudziesięciu złotych miesięcznie firma, która oferuje takie oprogramowanie może zapewnić nam odpowiedni poziom wymienionych wyżej usług? Oczywiście w gotowych sklepach internetowych chodzi o to, żeby ograniczyć koszty, natomiast musimy również zadbać o to, aby sklep był niezawodny i mógł się rozwijać razem z rozwojem naszej sprzedaży.

Jakie są zalety gotowych sklepów internetowych?

Przede wszystkim ich skalowalność. Gotowe sklepy internetowe kosztują określoną kwotę miesięczną, która najczęściej jest w miarę stała (bądź rośnie razem z naszym ruchem na sklepie lub sprzedażą). Dzięki temu możemy w miarę możliwości przewidzieć, ile miesięcznie kosztować nas będzie prowadzenie sklepu. W ogóle kwestie finansowe najczęściej są wymieniane jako podstawowa zaleta gotowych sklepów internetowych. Zawsze rozwiązanie “pudełkowe” będzie tańsze od szytego na miarę. Choć wiążą się z tym również pewne ograniczenia (zwłaszcza funkcjonalne).

Kolejnym plusem uruchomienia sklepu internetowego na gotowej platformie jest niewątpliwie prostota jego obsługi, a przede wszystkim startu. Tworząc rozwiązanie dedykowane poświęcamy zwykle długie tygodnie na dostosowanie go do naszych indywidualnych potrzeb. Wybierając tak zwanego “gotowca” nie jesteśmy w stanie wszystkich tych potrzeb zrealizować w stu procentach, natomiast dostajemy rozwiązanie, które jest gotowe do uruchomienia prawie od razu, a przy tym nie wymaga od nas aż takiego zaangażowania i pracy programistów. Najczęściej w przypadku takich sklepów jesteśmy sobie w stanie “wyklikać” większość potrzebnych nam założeń.

Gotowe sklepy internetowe to także możliwość łatwego przetestowania produktu w praktyce. Często po wpadnięciu na pomysł uruchomienia sklepu internetowego z określonym asortymentem, chcielibyśmy sprawdzić, czy nasze produkty rzeczywiście zaskoczą na rynku. Konieczne do tego jest odpowiednie rozpromowanie produktu, co oczywiście już wymaga od nas pewnych kosztów. Dlatego warto na tym etapie szukać jak najbardziej budżetowych rozwiązań. Sklep internetowy na gotowym systemie pozwoli nam na to, by ograniczyć czas i środki, dzięki czemu będziemy mogli zaangażować je w marketing i promocję produktu.

Czy Codarius jest gotowym sklepem internetowym?

I tak i nie. Naszym zdaniem rozwiązania, które proponujemy w Codariusie są czymś pomiędzy gotowymi sklepami internetowymi a systemami “szytymi na miarę”. Co to właściwie oznacza? Z jednej strony nasz system umożliwia klientom uruchomienie sklepu, który jest gotowy do sprzedaży tuż po dodaniu do niego produktów, z drugiej zaś potrafimy dostosować się do potrzeb klienta, tworząc dedykowane rozwiązania i funkcjonalności.

Biorąc pod uwagę, że wielu spośród naszych klientów szuka tak naprawdę rozwiązania “na już”, staramy się rozwijać nasz system w taki sposób, by było możliwe uruchomienie sklepu w zasadzie od zaraz. I robimy wszystko, żeby wesprzeć klienta w procesie konfiguracji sklepu. Dlatego jeśli szukasz gotowego sklepu internetowego, który pomoże Ci wystartować, naszym zdaniem korzystanie z naszej platformy jest dobrym wyborem!

Array
Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.  Powiązane

  Wybrane dla Ciebie: