Analityka w e-commerce: podstawy, które ułatwią pozyskiwanie klientów

Pozwalają na pozyskiwanie danych dotyczących ruchu na stronie, mierzenie efektywności kampanii, a także na czerpanie informacji o klientach, ich preferencjach i zachowaniach. Mowa o narzędziach analitycznych, które na chwilę obecną stanowią niezwykle istotny element marketingu. Oto podstawy, które są absolutnie niezbędne w pozyskiwaniu klientów, niezależnie od tego, czy prowadzisz dedykowany sklep internetowy z obuwiem, czy działasz w branży motoryzacyjnej.

Sektor e-commerce rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie, a wpływ na to ma przede wszystkim postęp technologiczny oraz większa liczba urządzeń mobilnych. W dobie tak dużej konkurencji nikt nie ma wątpliwości – analityka internetowa stanowi podstawę skutecznego prowadzenia biznesu za pośrednictwem sieci.

Śledzenie użytkowników

W czasach, kiedy istnieje możliwość śledzenia ruchu użytkowników na stronach, rozwiązania e-commerce wydają się mieć potężną przewagę nad tradycyjnym handlem. Co ciekawe, na chwilę obecną największe sklepy internetowe posługują się przynajmniej jednym narzędziem „śledzącym”. Prym w tej kwestii wiedzie Google Analytics – dzięki narzędziu można dowiedzieć się, w jaki sposób kształtuje się ruch na stronie, która grupa konsumentów jest najcenniejsza, a także które z kampanii reklamowych są najskuteczniejsze. Mnogość funkcji daje możliwość precyzyjnego badania zachowań użytkowników, chociaż trzeba mieć świadomość, że do uzyskania niektórych danych niezbędna jest zaawansowana znajomość systemu. Warto też dodać, że Google Analytics obejmuje różne produkty takie jak, chociażby Google Analytics 360, Google Big Query itp.

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Dzięki Google Analytics 360 i możliwości pobierania ogromnych danych znana sieć pizzerii Dominos zwiększyła miesięczne przychody o 6%, natomiast koszty wydatków reklamowych zredukowała o ok. 80%.

Zbieranie danych jakościowych

Przechwytywanie danych ilościowych przez takie narzędzia jak, chociażby Google Analytics pozwalają na przeprowadzanie dokładnych analiz. Jednak bardzo często dedykowane sklepy internetowe potrzebują uzupełnienia w postaci danych jakościowych. Wszystko po to, aby móc dowiedzieć się nie tylko, co się stało w serwisie, ale także, dlaczego doszło do takiego, a nie innego zachowania użytkownika. W zbieraniu danych pomocne okazują się zarówno proste ankiety umieszczane na stronie (np. Survicate), jak i zaawansowane narzędzia umożliwiające dokładne śledzenie ruchu odwiedzających witrynę.

W zbieraniu danych jakościowych bardzo dobre efekty można osiągnąć, wykorzystując monitorowanie mediów społecznościowych. Jednym z częściej stosowanych narzędzi jest Brand24, który pozwala na weryfikowanie wszystkich wzmianek o sprzedawanych produktach i oszczędzenie czasu. To rozwiązanie e-commerce doskonale sprawdza praktycznie przy każdym rodzaju działalności, również w sytuacji, gdy została przeprowadzona integracja sklepu internetowego z Ebay czy z Allegro.

Systemy do zarządzania tagami

Dzięki Google Tag Manager, Harmoney, jeden ze znanych nowozelandzkich rynków pożyczek, uzyskał głębszy wgląd we współczynniki dotyczące ścieżek konwersji w witrynie i mógł przeprowadzić trafniejszą optymalizację strony.

Podsumowanie

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zaawansowane narzędzia analityczne, które są dzisiaj dostępne praktycznie dla każdego właściciela sklepu internetowego, pozwalają na szybkie wyciąganie wniosków i wprowadzanie odpowiednich działań przekładających się na uzyskiwany obrót przez firmę. Umiejętnie je wykorzystując, nasz biznes w ciągu kilku lat może znacząco urosnąć.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: