5 najważniejszych trendów w e-commerce na 2019

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że branża e-commerce wiąże się z nieustannym postępem technologicznym. Zmiany zachodzące w tej dziedzinie są niezwykle dynamiczne i niejako zmuszają właścicieli biznesów do ciągłego sprawdzania nowinek, które mogą im pomóc w usprawnieniu działalności. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz dedykowany sklep z odzieżą, czy rozwijasz biznes z branży ogrodniczej – sprawdź, jakie nowości przyniesie nadchodzący rok i jakie trendy w e-commerce utrzymają się na rynku.

1. Personalizacja i Customer Experience

Jeśli do tej pory nie wdrożyłeś personalizacji oraz profesjonalnej obsługi klienta, to te rozwiązania e-commerce powinny być Twoim priorytetem w 2019 roku. Personalizacja rządziła już w ubiegłych miesiącach i teraz też zajmuje najwyższe miejsce w aktualnym zestawieniu trendów. W praktyce zjawisko to polega między innymi na możliwości sporządzania indywidualizowanych ofert, a także treści reklamowych. Do tego dochodzi jeszcze Customer Experience, czyli doświadczenia i doznania odczuwane przez klienta na skutek styczności z daną marką. Składają się na nie między innymi takie elementy jak:

  • możliwość nawiązania sprawnego kontaktu z konsultantem sklepu internetowego,
  • cena określonego produktu lub usługi,
  • bezpieczna płatność.

Okazując życzliwość i wzbudzając zainteresowanie, możemy przyczynić się do tego, że konsument zechce dokonać zakupu właśnie u nas.

2. Chatboty

To trend, który został zapoczątkowany w 2018 roku, ale według specjalistów w nadchodzącym czasie będzie zyskiwał na znaczeniu. Narzędzie to może okazać się szczególnie pomocne w przypadku właścicieli małych i średnich firm, którzy nie mogą zagwarantować dwudziestoczterogodzinnej obsługi klienta. Chatbot stanowi rozwiązanie, które daje możliwość odpowiadania na pytania zadawane przez konsumentów. Tego rodzaju wirtualni asystenci są w stanie obsługiwać nawet kilku klientów jednocześnie, pomagając im wybrać odpowiedni produkt oraz przeprowadzić przez cały proces zakupowy.

Coraz więcej osób prowadzących dedykowane sklepy internetowe decydują się na wdrożenie tego rozwiązania, zwłaszcza że umiejętnie zaprogramowany chatbot może nawet zapamiętywać preferencje zakupowe klientów. Dzięki temu narzędzie to może być wykorzystywane z powodzeniem także do takich strategii sprzedaży jak up selling czy cross selling.

3. Rekomendacje – Word of Mouth Marketing

Przez lata konsumenci podejmowali decyzje zakupowe, kierując się rekomendacjami. W związku z tym trendem większa liczba przedsiębiorców dokłada wszelkich starań, aby przyspieszyć proces pozyskania klientów za pomocą metod naturalnych, ale sporo można osiągnąć, stosując strategię bazującą na tzw. marketingu szeptanym. Tego typu działania mogą stanowić bardzo dobry sposób, aby budować reputację marki. Co więcej, można je uzupełnić o tzw. influencer marketing, który polega na angażowaniu liderów opinii udzielających się w mediach społecznościowych czy prowadzących własne blogi.

4. Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość

To jeszcze jeden element, którego nie można pominąć w najnowszych rozwiązaniach e-commerce. Augmented Reality to nic innego jak rozszerzona rzeczywistość, która do tej pory została spopularyzowana głównie przez Google. Szacuje się, że w najbliższym czasie AR wyjdzie poza świat gier i może spowodować niemałe zmiany na rynku e-commerce. Dlatego, jeśli prowadzisz sklep internetowy, już teraz możesz zastanowić się, czy nie warto postawić na oprogramowanie lub zaawansowane aplikacje korzystające z tzw. rozszerzonej rzeczywistości.

5. Projektowanie grafiki w formie PWA (Progressive Web App)

Czy wiesz, że całkiem niedawno specjaliści Google doszli do wniosku, że wiele wyszukiwań produktów rozpoczyna się od zakładki „grafika”? Dlatego w nadchodzącym roku prawdopodobnie na znaczeniu zyska projektowanie grafiki w formie PWA. Tego typu rozwiązania bazują na jednym kodzie źródłowym dla wszystkich systemów operacyjnych, a co więcej, charakteryzują się responsywnością, co jest szczególnie istotne w czasach, kiedy duży nacisk kładzie się na responsywne sklepy internetowe.

Podsumowanie

Branża e-commerce w dzisiejszych czasach oferuje niezwykle zaawansowane rozwiązania, które może wykorzystać praktycznie każdy, kto posiada sklep internetowy. Jesteśmy przekonani, że z całą pewnością rok 2019 przyniesie jeszcze większe zainteresowanie personalizowanymi ofertami, rekomendacjami oraz zakupami online.

Bądź na bieżąco

Newsletter Codarius

Zapisz się do naszego newslettera, a już nigdy nie uciekną Ci najnowsze informacje ze świata e-commerce.    Powiązane

    Wybrane dla Ciebie: